op een goed instrument worden gegeven, gelijk te stellen met een zaalconcert, kunnen minstens evenveel voldoe ning en ontroering schenken en hebben het voordeel, dat duizenden er gratis van kunnen genieten. Over de samenstelling van het programma van zulk een bespeling zij het volgende opgemerkt: de beiaardier moet besef hebben van den indruk, dien elk stuk op het luiste rend publiek maakt, hij moet zijn concert zoo inrichten, dat hij stemming wekt, onderhoudt en laat nawerken. Evenmin als hij voortdurend zijn toehoorders moet ver bluffen door geweldige virtuositeit, moet hij hen vervelen door een uur lang liederen van denzelfden aard te laten hooren. Dezelfde zorg moet zoowel aan het eenvoudigste als aan het moeilijkste nummer van het programma wor den besteed. Hij moet zijn repertoire steeds uitbreiden en er op letten, dat het voortdurend zuiverder wordt, naar mate hij aan ervaring wint. Als openingsnummer kan het best een Praeludium, Toc cata, Fantasie of Studie dienen, waarvan de voordracht groote virtuositeit vereischt; zoodoende boeit hij onmid dellijk de aandacht, terwijl het mogelijk is, dat de schoone vorm van het stuk of het élan, waarmede het uitgevoerd wordt, ineens de harten verovert. Als tweede nummer brengt een reeks eenvoudige liederen de noodige tegenstelling; de beiaard is daarvoor uitne mend geschikt en bij een verzorgde vertolking is het pu bliek er steeds dankbaar voor. Het middennummer is bestemd voor klassieke muziek zoo als sonates, allegro's, rondo's, menuetten, gavotten, enz. De uitvoering met ongeschonden rythme is opgewekt, brengt frissche afwisseling, bevredigt de muzikaal ontwik kelde toehoorders en maakt een glanspunt uit, dat in de herinnering blijft. De vierde groep bestaat doorgaans uit melodieën met een heel ander karakter dan die van het tweede nummer of ook wel uit liederen van het laatste, mits zij door oor sprong of aard een contrast opleveren; ook kunnen het stukken zijn met een zangerig, gedragen karakter. De rangschikking moet steeds geschieden met een stijging in 143

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 168