van het stuk te verminderen. Inderdaad, de acht maten zang der melodie komen tot vijfmaal terug, telkens ver sierd met eigenaardige varianten in de begeleiding, die op de piano hun doel bereiken, maar onuitvoerbaar blijven op het beiaardklavier en dengene, die het toch waagt, eenvoudig in den steek laten. Het weze voldoende te zeg gen, dat het beperkte pedaalregister ontoereikend is om de onmisbare bastonen weer te geven, die in het origineel zoo schoon zijn. Het staat dan ook vast, dat geen bevre digende vertolking te bereiken is; het gezond verstand beveelt den beiaardier, die respect heeft voor de heerlijke schepping van Beethoven, ze over te laten aan den pianist." Voor beiaarden in ongetemperde stemming zijn eveneens af te keuren bewerkingen van fragmenten uit opera's en alle andere muziek van Wagner en tijdgenooten, omdat ze door de ver uitwijkende modulaties afschuwelijk valsch zouden klinken. Als ons land een opbloei der nationale opera zou beleven, zouden onze beiaardiers zeker hiervoor geschikte aria's en andere deelen van algemeen bekende opera's moeten spelen, evenals hun voorgangers deden toen de buitenlandsche opera's hier bloeiden, echter altijd onder voorbehoud van zuivere weergave. Indien de beiaardier hiertoe de gave en ontwikkeling be zit, kan met het varieeren van eenvoudige liederen en thema's en vooral met het vrije fantaseeren (improvisee- ren) een dankbaar gebruik van den beiaard gemaakt wor den. Er zijn namelijk bepaalde klokkenmotieven, die zich hiervoor uitstekend leenen en verscheidene beiaardliefheb bers hebben mij verzekerd, dat een goede improvisatie den diepsten indruk maakt. Denijn eindigde zijn voordracht met het geven van eenige aanwijzingen omtrent het opstellen van programma's voor beiaardconcerten. Ter verduidelijking zij er op gewezen dat hiermede avondbespelingen zijn bedoeld, die door de rustiger sfeer en de keuze der muziek een geheel ander karakter dragen dan de bespelingen op markt- en feest dagen. Dienen de laatste om een vroolijke noot in het straatrumoer te brengen of de luidruchtige vreugde te verhoogen, de eerste zijn, indien zij door een kunstenaar 142

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 167