(het klokkenspel van den Haagschen St. Jacobstoren 1895); L. E. Bosch (idem van den Domtoren 1846). In 1909 schrijft Dr A. Vas Nunes het eerste wetenschap pelijke werk der 20e eeuw, n.1. zijn proefschrift „Experi menteel onderzoek van klokken van F. Hemony" (Zuider- kerk Amsterdam); in 1914 verschijnt W. G. Rice: Caril lons of Belgium and Holland; in 1916 Mr. A. Loosjes: De Torenmuziek in de Nederlanden; in 't zelfde jaar D. J. van der Ven: De torens zingen; in 1922 Beiaard kunst I, Handelingen van het eerste congres Mechelen 1922; in 1926 Beiaardkunst II, Handelingen van het tweede congres 's-Hertogenbosch 1925; DrW. van der Eist: De Klokken van den Dom te Utrecht en C. J. F. Slootmans: Klokken, beiaard en beiaardiers te Bergen op Zoom vóór 1747. Langzamerhand beginnen ook de muziektijdschriften, o.a. „Caecilia" en „Het Muziekcollege", artikelen op te nemen van J. W. Enschede, G. van Zuylen, Van der Ven, Van Westrheene, Loosjes, Brandts Buys, e.a. De geïllustreerde bladen: Buiten, Panorama, De Spiegel, De Wereldkroniek, enz. helpen ook mede in woord en beeld de belangstelling van het publiek op te wekken en te bevorderen. Ook de dagbladpers blijft niet achter. Er verschenen om vangrijke verslagen over de huldigingen bij Denijn's 35- en 50-jarig jubileum als beiaardier, over congressen, wed strijden en zelfs over beiaardconcerten. Wat het laatste be treft, hebben helaas vele bladen bewezen, dat de beiaard nog niet als volwaardig muziekinstrument wordt beschouwd. Veelal werd aan een stadsredacteur overgelaten verslag uit te brengen, die krachtens zijn beroep zijn aandacht hoofd zakelijk bepaalde bij de omstandigheden, waaronder het concert gegeven werd, bijv. den mooien zomeravond, de vredige stemming of de donderbui, die alle luisteraars naar huis joeg, de rustige of rumoerige luisterplaats (tij dens een jaarbeurs), de niet storende of de hinderlijke trams, enz., en de muziekuitvoering, waarom het eigenlijk ging, wordt nauwelijks aangeroerd. Kwamen de muziek- verslaggevers zelf luisteren, dan was het soms iets beter, soms erger. Door totale onbekendheid met de acoustische 137

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 162