zen 1936, Rotterdam, St. Laurenskerk 1939 en Stadhuis 1942. Bij de meeste dezer restauraties is het broeksysteem door tuimelaars vervangen. Dit heeft natuurlijk de bespe lingen op hooger peil gebracht. Ten opzichte van het laatste is van groot belang, dat in 1929 aan de Rotterdamsche Toonkunstmuziekschool een cursus voor beiaardspel is geopend, waar dit volgens de inzichten van Jef Denijn wordt onderwezen en voor de leerlingen gelegenheid bestaat zich op een oefenklavier technisch te bekwamen. Bij voldoende vordering worden zij in de gelegenheid gesteld den grooten Taylor-beiaard van het Stadhuis te bespelen. De opleving van de belangstelling voor de beiaardkunst wordt ook in de litteratuur over dit onderwerp weerspie geld. Uit de vroegere bloeiperiode kennen we: P. Hemony: „Over d Onnoodsaakelijkheid en Ondienstigheid van Cis en Dis in de Bassen der Klokken" (1678), een verweer op het verloren gegane geschrift van Quirinus van Blancken- burg „Nootsaakelijkheid van Cis en Dis in de Bassen der Klokken"; J. P. A. Fischer: „Verhandeling van de klok ken en het klokkenspel" (1738); Jurriaan Spruyt: „Me thode om een klokkenspel te accordeeren, handschrift 1740)in „Elementa Musica" van Q. van Blancken- burg 1739 en „Over de vereischten in eenen organist" van Joachim Hess (1807) komen min of meer belangrijke opmerkingen over klokken en klokkenspel voor. In de tweede helft der 19e eeuw ontstaat een grootere be langstelling voor den beiaard uit oudheidkundig oogpunt, die verband hield met den vervallen toestand waarin de meeste instrumenten verkeerden, waardoor slechts zeer primitief spel mogelijk was en men den indruk kreeg, dat een klokkenspel alleen historische en geen artistieke waar de had. In tijdschriften als: De Navorscher, Gelre, Bijdragen tot de geschiedenis van Overijssel, Maasgouw, Volksalmanak, Oud-Holland enz. vindt men menige belangrijke mono grafie over een Neder!andschen beiaard, o.a. van Dr J. P. Heije, F. A. Hoefer (de klokkenspelen van Hattem, Kam pen, Middelburg en Veere 1894, '95)'W. P. H. Jansen 136

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 161