gebed in zware tijden was. Zooals reeds haar opschriften vermelden, klonk zij hij vijandelijke aanvallen, branden, overstroomingen enz. Hiermee zal voldoende gebleken zijn, dat de klok allengs zoowel tot geestelijke als wereldlijke doeleinden gebruikt werd. Het was te voorzien, dat dit dubbele gebruik lang zamerhand tot botsingen moest leiden en scheiding in klok ken voor beider gebruik moest brengen. Zoo ontstonden voor wereldlijk gebruik de banklok, de waakklok, enz.; zelfs werden op de wallen klokken opgehangen om de burgers ten strijde te roepen. Ofschoon zij voor militaire doeleinden reeds in de 11e eeuw voorkomen, werden eerst sinds de 12e eeuw bepaalde torens hiervoor gebouwd. Het belang, dat men aan dergelijke klokken toeschreef, blijkt het sterkst hieruit, dat oproerige steden wel gestraft werden met het wegnemen van de banklok. Soms verbood de belegeraar den belegerden de klok te luiden. Hielden zij zich hieraan niet, dan werden de klokken bij de over gave tot goeden buit verklaard. Uit dit gebruik is stellig afkomstig het vergen van klokkenschatting. Soms werden zelfs de klokken meegevoerd, of haar gebruik tijdens het bezet houden van de stad verboden. De namen, waaronder deze soort klokken voor wereldlijke doeleinden bekend zijn, zijn meestal sprekend, soms gees tig, bijv. de „Raadsklok", „Schepenklok", „Stadhuisklok", „werkklok", „banklok", waarmede de ingezetenen werden bijeengeroepen voor bekendmakingen en afkondigingen, ook om gewapend ter verzamelplaats te verschijnen. Te Dantzig riep de „bierklok" eiken avond de burgers ten biere in den „Artushof", in andere plaatsen gaf zij het sein tot het sluiten der bierhuizen; met de „waakklok" werd de nacht aangekondigd en omdat na haar gelui de stadspoor ten werden gesloten, werd zij ook „poortklok" genoemd. Met de „tins"- of „moordklok" riep men te Straatsburg de gewapende burgers te samen. De „Empata" verkondigde, dat de tijd tot het kneden van brood daar was, de „vegers- klok" luidde ter herinnering aan het straatvegen te Bonn. Met de „Marktklok" of „coopclocke" werd het begin van den verkoop aangekondigdde „koornklok" was de bel op, 14

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 15