certen ingericht, in Gouda in het jaar na de restauratie van den beiaard. Sedert 1927 heeft zij, dank ?ij den krachtigen financieel en steun van één harer bestuursleden, den Heer Phs. van Ommeren, die steeds de daarvoor benoodigde gelden be schikbaar stelde, beiaardwedstrijden georganiseerd. Uit de programma's van deze wedstrijden kan men de ontwikke ling van de beiaardkunst in ons land afleiden. Zij begon nen met een afdeeling voor een beiaard met broekverbin dingen en orgelpedaal op den eersten dag en een met tui melaars en beiaardpedaal op den tweeden dag, telkens in twee verschillende plaatsen gehouden. In 1927 te Utrecht (broek) en Den Bosch (tuimelaar) in 1931 Rotterdam (broek) en Breda (tuimelaar) in 1933 Oldenzaal en Enschede (beide tuimelaar) In 1934 heeft te Amsterdam een internationale beiaard wedstrijd plaats op het Paleis (broek) en den Oudekerks- toren (tuimelaar) in 1935 te Zwolle (tuimelaar) in 1937 te Maastricht (tuimelaar) in 1939 te Bergen op Zoom (tuimelaar). Na 1933 maakte de onderscheiding tusschen broek en tui melaar plaats voor die tusschen gemakkelijke en moeilijke stukken. Sedert 1935 worden deze beide afdeelingen op denzelfden beiaard gespeeld en werd er een afdeeling im provisatie en compositie voor beiaard ingesteld, waarbij de ingezonden werken door de deelnemers aan den speel- wedstrijd werden voorgedragen. Bij den internationalen wedstrijd te Amsterdam werd nog éénmaal het onderscheid tusschen bespelingen op het broek- en tuimelaarsysteem gemaakt, waarschijnlijk om propagandistische redenen, n.1. om de superioriteit van het laatste systeem te doen uitkomen. Bovendien heeft de N.K.V. belangrijk werk verricht, door verscheidene uitgaven van oorspronkelijke beiaardmuziek te verzorgen, waarin een stijgende lijn is waar te nemen, wat de geschiktheid van het instrument betreft. Sinds 1935 zijn het hoofdzakelijk de in de compositiewedstrijden be kroonde werken. Vanaf 1924 verscheen het orgaan der ver- 134

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 159