Deze vereeniging werd opgericht met een afdeeling Noord en Zuid-Nederland. Na een 7-jarige samenwerking heeft de noordelijke afdeeling zich helaas afgescheiden en haar naam veranderd in Nederlandsche Klokkenspel Vereeni ging. Het is te hopen, dat in de toekomst het contact met het Zuiden hersteld kan worden, omdat uitwisseling van gedachten altijd vruchtdragend is. Als men de vijf punten nagaat, waarmede de N.K.V. haar doel tracht te bereiken, ziet men, dat de punten a en d samenvallen met de werkzaamheden van den N.K.O. Door dat de N.K.V. vanaf haar oprichting vóór de toepassing van het tuimelaarsysteem was, bestond er voor haar, door het vroegere standpunt van den N.K.O., reden om zich tegenover dit college te stellen. Nu echter tegenwoordig beide vereenigingen dezelfde opvattingen hebben over bei aardinrichting is het overbodig, dat er in een klein land als het onze twee adviseerende vereenigingen zijn en zou o.i. de tijd voor samenwerking aangebroken zijn. Ieder zou dan op het uitgestrekte gebied der beiaardkunst op eigen terrein nuttig werk kunnen verrichten, de N.K.O. met adviezen geven, inrichten, herstellen en keuren van beiaar den, de N.K.V. op alle andere gebieden der beiaardkunst. De volgende nieuwe beiaarden zijn met medewerking van de N.K.V. tot stand gekomen en onder toezicht van haar adviescommissie ingericht: Barneveld (1927), Breda, 01- denzaal, Enschede (1929), Almelo (1930), Bergen op Zoom en Hoorn (1939). In Barneveld en Breda heeft de N.K.O. zijn medewerking verleend bij het keuren der klokken, een bewijs, dat samenwerking op dit terrein mo gelijk is. In Arnhem heeft zich een plaatselijke afdeeling van de N.K.V. gevormd, die tusschen 1920 en 1930 zomeravond- bespelingen door de beste Nederlandsche en buitenland- sche beiaardiers op den Eusebiustoren organiseerde. In Utrecht heeft zich de Utrechtsche Klokkenspel vereeniging gevormd, die concerten inrichtte op den Dom- en Nicolaas- toren. In Nijkerk en Bergen op Zoom ontstond eveneens een plaatselijke vereeniging. In Den Bosch en Breda heeft de moeder-vereeniging gedurende verscheidene jaren con- 133

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 158