met nauwkeurig voorgeschreven maten, materialen enz. en de laatste jaren ook teekeningen op schaal der verschil lende onderdeelen, op grond waarvan het werk na vol tooiing goed- of afgekeurd kan worden; ten tweede: door het streng handhaven der eischen van dit bestek en onvoorwaardelijke afkeuring als hieraan niet voldaan werd. Een excursie der leden naar Mechelen, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van den Raad, heeft veel bijgedragen tot een beter inzicht in de eischen, waaraan een goed inge richte beiaard moet voldoen. Doordat de Raad uitsluitend een adviseerend lichaam is bij het aanschaffen en herstel len van luidklokken, beiaarden en orgels, vielen eenige der desiderata, die Van der Ven in zijn bovengenoemd boekje opstelde, buiten het terrein van den Raad. Gelukkig kwam de in 1919 op initiatief van Drs P. A. van Westrheene opgerichte „Algemeene Klokkenspel-Ver- eeniging" de werkzaamheden van den N.K.O. aanvullen, door als doel te stellen: het wekken van belangstelling en liefde voor het klokkenspel en het in eere herstellen van het klokkenklavierspel als kunstuiting van den tijdgeest en gemeenschapszin in Nederland. Zij tracht dit doel te bereiken door: a. het doen vervaardigen van zoo volmaakt mogelijke en uniform ingerichte klokkeninstrumenten; b. het oprichten van een klokkenistenschool of het inrich ten van cursussen voor klokkenspel aan conservatoria; c. het inrichten van buitengewone klokkenbespelingen en wedstrijden van klokkenisten; d. het geven van advies en het doen van verzoeken betref fende onderhoud, herstel en verbetering van klokken spellen; e. het aandringen op verbetering van klokkenisten jaar wedden en alle verrichtingen, die in aanmerking komen ter bereiking van het doel der vereeniging. 132

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 157