en ouderwetsch was), vernieuwing der draden (doordat de klokken op rijen hingen waren er reeds tuimelaars), schakeling en geleiding der draden, veeren achter de kle pels en onderlinge verbinding der laatste. Aan de opstel ling der klokken is niets veranderd (enkele luidklokken hangen dichtbij, de andere groote klokken 3 m van den vloer der klokkekamer). Misschien is de geweldige hal, die als klokkekamer fungeert, iets te open om op z'n voordee- ligst den „gebonden zang" toe te passen. Menige ingewijde luisterde niet geheel onbevooroordeeld en het publiek staat altijd eenigszins afkeerig, tenminste afwachtend, tegenover iets nieuws. Allerlei factoren hebben ertoe bijgedragen, dat Denijn niet direct aller harten veroverde met deze eerste bespe ling op een naar zijn plannen herstelden beiaard. Het volgend jaar kwam de restauratie van den Nijkerkschen beiaard, ook onder leiding van Denijn, tot stand en zijn geestdriftige bespeler, Joh. Meijll, heeft hard meegewerkt om de kunst van Denijn in ons land bekend te maken. De inwijding door Denijn van den naar zijn inzichten ingerich- ten nieuwen beiaard van den St. Janstoren te 's-Hertogen- bosch en de bespelingen van door hem gevormde beiaar diers hebben vooral meegewerkt om de vooroordeelen tegen zijn denkbeelden te doen verdwijnen. Ik acht mij gelukkig hiertoe ook mijn steentje te hebben kunnen bij dragen. De tijd heeft bewezen, dat Denijn's tegenstanders ongelijk hadden. De beiaardiers, die voldoende technisch inzicht hadden om de logica van zijn verbeteringen te be vatten en zij, die door zijn muzikaal spel ontroerd werden, zijn voortgegaan met het door hem begonnen werk. Vooral toen de beiaardschool hier haar vruchten begon af te werpen, heeft zich de vernieuwing der beiaardkunst krachtig verbreid. De remming, die zij in het begin onder vond van de zijde der oudheidkundigen en der z.g.n. kunstbeschermers, die zonder de zaak waarom het ging eigenlijk goed te kennen en vooral zonder Denijn's spel te Mechelen zelf gehoord te hebben, haar veroordeelden en met ongeoorloofde „modernisatie" betitelden, is allengs, dank zij het technisch en muzikaal betere spel, dat de beiaar- 130

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 155