genstanders van Denijn's verbeteringen indertijd wel hebben beweerd. Door de beiaardschool worden studiereizen voor de leer lingen gearrangeerd naar belangrijke beiaarden en door de leerlingen concerten te Mechelen, Antwerpen en andere plaatsen gegeven. Ook heeft de school reeds een aantal oor spronkelijke beiaardcomposities van Denijn, Nees, Lefè- vre, Vandeplas, Gilson en Van Hoof uitgegeven. Denijn heeft hard gewerkt; behalve zijn concerten en ambtelijke bespelingen op den St. Rombouts te Mechelen gaf hij in vele andere plaatsen in België en in Nederland, Frankrijk, Engeland, Portugal en Amerika concerten. Dan eischten de vele restauraties en bouw van nieuwe beiaarden, waarvoor hij de plannen maakte en toezicht hield bij de uitvoering, zijn inwijdingen enz., veel van zijn tijd. Boven dien heeft hij een verzameling van ongeveer 500 werken aangelegd, waaronder vele door hem voor beiaard be werkte volks- en kunstliederen, sonates, rondo's, dansen en andere stukken, welke de leerlingen voor hun studie ter copiëering ten dienste staan. Midden in den oorlog, zoodat geen van zijn buitenlandsche oudleerlingen, vrienden en vereerders hem de laatste eer kon bewijzen, is Jozef Willem Frans Denijn op 2 October 1941 overleden. Ook voor ons land heeft het pionierswerk van dezen kunst- zinnigen Vlaming op beiaardgebied groote gevolgen ge had. Allereerst heeft het zijn Hollandsche collega's gestimu leerd om behalve hun wekelijksche marktbespelingen eens een avondbespeling te geven. In 1913 heeft de vereeniging tot verbetering van den volkszang alle beiaardiers verzocht op 18 Juni (herdenking van den slag bij Waterloo) een avondbespeling met een programma van volksliederen te geven. Toen hun bleek, dat het publiek (misschien uit nieuwsgierigheid?) kwam luisteren, werden dergelijke bespelingen op eigen initiatief herhaald. Het is wel op merkelijk, dat men in dien tijd in ons land altijd de her denking van één of ander nationaal feit aan een beiaard bespeling verbond en niet zooals op andere instrumenten 128

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 153