aan het conservatorium te Leuven) en Paul Gilson (in leven opziener van 's Rijks muziekscholen). Bij mijn bezoek aan de school in Juni 1924 zag ik, dat daar oefenklavieren waren, waarop de leerlingen zich tech nisch kunnen bekwamen. Zoo'n oefenklavier heeft dezelfde afmetingen als het klavier in den toren en is voorzien van stalen platen als klankgevend lichaam, waartegen een ha mertje slaat. Natuurlijk was mijn eerste werk nadat ik als leerling van de school was ingeschreven te zorgen, dat ik ook zoo'n klavier kreeg, omdat ik wel inzag, dat alleen door dage- lijksche, ongestoorde oefening de vereischte techniek te ver krijgen is. Onze voorgangers in de 17e en 18e eeuw heb ben hun vaardigheid natuurlijk ook door oefenen op zoo'n klavier ontwikkeld (zie blz. 117). Van de oprichting in 1922 af tot 1939 hebben 130 leer lingen, behoorende tot 7 landen, de school bezocht. Van dit leerlingental werd aan 55 het einddiploma uitgereikt of een getuigschrift, waaruit blijkt, dat zij het onderwijs met vrucht hebben genoten (het getuigschrift is ingesteld voor buitenlanders, voor wie het te bezwaarlijk is, geregeld de lessen te volgen). De gediplomeerden waren: 28 Belgen, 11 Nederlanders, 2 Franschen, 5 Engelschen, 3 Canadee- zen, 5 Amerikanen en 1 Nieuw-Zeelandsche. In 1924 open den de Mechelsche hulpbeiaardiers Staf Nees en Kamiel Lefèvre de rijdaarna volgde schrijver dezes in 1925 als eerste Nederlander, in gezelschap van Maurice Lannoij (St. Amand les Eaux N.Fr.), die het getuigschrift voor bekwaamheid ontving; in 1926 zes leerlingen, onder wie Roelof Gort (Arnhem) in 1927 wederom zes, onder wie Toon van Balkom ('s-Hertogenbosch)daarna volgden nog de Nederlanders: W. J. A. P. Créman (Zwolle), P. A. van Langen (Bergen, N.H.), Joh. W. Meijll (Nij- kerk), C. Roelofs (Arnhem), R. Heering (Leiden),. P. Maassen (Breda), A. J. de Groot (Bergen op Zoom) en Jacq. G. Vermaak (Haarlem). Onder deze gediplomeerden waren vier dames, een Nieuwzeelandsche, een Engelsche en twee Mechelsche, wel een bewijs, dat het beiaardspel geen bovenmatige lichaamskracht vereischt, zooals de te- 127

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 152