bosch hebben ook veel bijgedragen om Denijn in ons land meer bekend te maken. Het aanvankelijk verzet, dat zijn streven hier te lande ondervond (n.b. om onze beiaarden beter bespeelbaar te maken), is in den loop der jaren overwonnen, ondanks de felle critiek in couranten en vak bladen. Er heeft omstreeks 1916 een hevige pennestrijd gewoed pro en contra broek- en tuimelaarsysteem, dien we nu stilzwijgend voorbij kunnen gaan, omdat de tuime laar het, dank zij de grootere muzikale mogelijkheden, welke hij biedt, door het spel der beiaardiers glansrijk heeft gewonnen. Tegenwoordig zal niemand meer een nieu wen beiaard inrichten of een bestaanden herstellen, zonder van de verbeteringen gebruik te maken, die Denijn heeft aangebracht. Gelukkig heeft Denijn, evenals zijn 17e en 18e eeuwschei collega's gezorgd, dat zijn kunst niet met hem verloren ging. In 1922 werd zijn streven bekroond met de oprich ting van de Mechelsche beiaardschool, die door het Rijk, de Provincie en de Gemeente financieel gesteund wordt. Veel heeft Denijn te danken gehad aan den Amerikaan- schen schrijver en klokkenvriend William Gorahm Rice, die door zijn geestdriftige propaganda in de Nieuwe We reld daar belangstelling voor de beiaardkunst heeft ge wekt, waarvan belangrijke giften voor Denijns troetelkind, zijn school, het gevolg waren. Door al dezen steun is het mogelijk geworden het onder wijs kosteloos te geven; het omvat de vakken: beiaardspel, trommelversteken, beiaardbouw, harmonie- en compositie leer. Denijn werd in het lesgeven bijgestaan door Staf Nees, die hem na een 50-jarige ambtsvervulling als stads- beiaardier opvolgde en door Jef van Hoof, den bekenden Vlaamschen componist, voor de vakken harmonie en com positie. De cursus duurt drie jaar en wordt bij voldoende resultaten afgesloten met het eindexamen, dat wordt afge nomen door de leeraren der school, benevens autoriteiten op muziek- en beiaardgebied, o.a. Dr. William Woodjng Star- mer (in leven docent in de klokkenkunde aan de universi teit te Birmingham), Aug. de Boeck (directeur van het conservatorium te Antwerpen), Jules Vandeplas (leeraar 126

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 151