ming van den zoon tot stadsbeiaardier van Mechelen. In 1892 begon hij op aandringen van één der schepenen met zijn zomeravondbespelingen. In 't begin lette men er niet veel op, alleen een klein, geestdriftig clubje, enkele kunstzinnige vrienden, een schilder, een letterkundige, een muziekdirecteur, moedigden hem aan. Denijn zette door en heeft tenslotte bereikt, dat zijn concerten een wereld vermaardheid kregen. Langzamerhand kwamen er meer menschen luisteren, zelfs uit Antwerpen en Brussel, ten slotte ook buitenlanders, Engelschen en Amerikanen, ja, zelfs Nederlanders. Doch het waren niet onze musici, die de beiaardconcerten ontdekten. Ter gelegenheid van het 29e Taal- en Letterkundig Congres in 1906 te Brussel gehouden, stond als attractie op het programma een ex cursie naar Mechelen, besloten met een beiaardconcert van Denijn. In het vaderland teruggekeerd, vertelden de leden van dit congres met enthousiasme over den indruk, die Denijn's spel op hen gemaakt had en zij spoorden Nederlandsche toonkunstenaars van naam aan, ook eens te gaan luisteren. J. A. de Zwaan, beiaardier van Delft en Den Haag, schreef in 1910 in „Het Vaderland": „Hier geen overdrijving in de voordracht, geen zoeken om te schitteren door het ten gehoore brengen van werken, niet geschikt voor het klokkenspel, maar een zóó groot meesterschap in expressie, dat er geen woorden te vinden zijn om uitdrukking te geven aan de emoties, die het spel van dezen kunstenaar bij mij opwekte." M. A. Brandts Buys, die gedurende 28 jaren den beiaard van den Zut- phenschen Wijnhuistoren bespeelde, heeft zich in vakbla den al even geestdriftig uitgelaten. Uit de deelname aan den beiaardwedstrijd te Mechelen in 1910 door zes Nederlanders: G. van Zuylen (Gouda), W. C. de Lange (Rotterdam), L. Mens (Leiden), W. de Vries (Nijmegen), J. A. H. Wagenaar (Utrecht) en J. Dietrich ('s-Hertogenbosch) blijkt wel de groeiende belangstelling voor Denijn's streven in ons land. De beiaardrestauraties te Arnhem en Nijkerk onder leiding en naar de inzichten van Denijn uitgevoerd en de beiaard congressen in 1922 te Mechelen en in 1925 te 's-Hertogen- 125

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 150