Tot een andere rubriek klokken behoort de doodsklok. Het was oorspronkelijk een bidklok, die op verlangen van vrome stervenden geluid werd, om de voorbede van de geloovigen te vragen voor een zacht en zalig uiteinde. Sporen van dit soort klokken vindt men reeds in de 8e eeuw. Allengs werd het gebruik, het overlijden zelf hier mee aan te geven en kon men uit de wijze, waarop dit (door middel van de „dach- of morgenclocke") geschiedde, af leiden of een man, vrouw of priester was heengegaan. Het luiden tijdens de begrafenis was in de middeleeuwen vooral in zwang tot wering van booze geesten, waartoe zelfs de personen, die deel van den stoet uitmaakten, met bellen liepen. Op vele plaatsen wordt dit klokkenluiden tot heden gehandhaafd en bestaan verschillende tarieven, naargelang de groote of kleine klok geluid wordt. Het luiden van klokken tot afwering van onweer was oor spronkelijk een roepstem tot gebed, maar allengs schreef bijgeloof den klokken zelf de kracht toe om den bliksem te keeren en wolkbreuk en hagel af te weren (gelijk het randschrift van een groote klok in de Domkerk te Schaff- hausen vermeldt: Vivosvoco, ik roep de levenden; mortuos plango, ik beklaag de gestorvenen; fulgura frango, ik breek de bliksems). Bedenkingen, die hiertegen werden aangevoerd, trachtte men te ontzenuwen door te wijzen op de luchttrillingen door het luiden teweeggebracht, waar door de wolken verspreid zouden worden, een vrij naïeve bewering. Dit soort klokkenluiden moet natuurlijk anders beoordeeld worden, wanneer het gedaan wordt voor reizigers, die in de hergen door sneeuw of zwaar onweer overvallen wor den. Hier geldt het een waarschuwing en wegwijzing. Verwant aan de weerklok is de stormklok. Hiervan spreekt het randschrift van de groote klok in het Belfort van Gent: „Mijn naem is Roelant, als ick kleppe dan ist hrant, Als ik luye, dan ist storm in Vlaenderlandt." Ook aan de stormklok werden vroeger tooverkrachten toe geschreven, ofschoon zij oorspronkelijk een roepstem tot 13

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 14