De traktementen werden steeds lager en het is niet te ver wonderen, dat vakmusici er niets voor voelden zich te be moeien met een instrument, dat door verwaarloozing on bespeelbaar was geworden, waar niemand eigenlijk meer naar luisterde en welks bespeling weinig baten opleverde. Was er toch nog een enkele, die de betrekking ambiëerde, dan liet hij de bespeling aan één of anderen leerling over, die er veelal wat van maakte; groote pauzen, af en toe een eenvoudig liedje, begeleid met een enkelen basnoot en de tijd der bespeling was weer gevuld. Alleen om een oude traditie te handhaven werden de bespelingen nog voortgezet, de liefde voor het instrument was nage noeg verdwenen. Verschillende oorzaken hebben tot het verval der beiaard kunst in de 19e eeuw bijgedragen; ten eerste: de verarming tengevolge van de Fransche over- heersching, waardoor de gelden ontbraken om nieuwe beiaarden aan te schaffen; ten tweede: het opkomen van het individualisme; de beiaard is, doordat zijn muziek als geen andere de massa kan bereiken, het instrument der gemeenschap bij uitne mendheid: vandaar dat zijn bloeitijd ligt in tijdperken, waarin de gemeenschapszin sterk is ontwikkeld; ten derdehet ontstaan van het moderne concertwezen, dat den beiaard, evenals het orgel, uit de publieke belangstel ling heeft verdreven. In Vlaanderen, waar dit proces zich niet zoo snel heeft voltrokken^ is de beiaard altijd meer met het leven van het volk verbonden gebleven, waardoor het verklaarbaar is, dat daar de beiaardkunst het eerst herleefde. Vanouds werden daar beiaardwedstrijden gehouden, die natuurlijk de techniek van het spelen op hooger peil brachten; zoo in 1525 en 1745 te Leuven, in 1739 te Ant werpen, in 1714, 1772 en 1788 te Mechelen. De 18e eeuw bracht een groot aantal vaardige beiaardiers voort, waar van sommige niet zonder succes voor hun instrument com poneerden, bijv. Mattliias van den Gheyn te Leuven, Pieter Jozef le Blan te Gent, Boudewijn Schepers te Brugge, Joannes de Gruylters te Antwerpen en Jan Jozef Colfs te 123

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 148