In de 19e eeuw ging de belangstelling in het beiaardspel hard achteruit. Van vier beiaarden, n.1. Goes, Hattem, Maartensdijk en Oudewater werd de bespeling stopgezet, omdat het mechaniek totaal verwaarloosd was; de klavie ren werden meerendeels verwijderd. Zeven andere beiaar den werden gedegradeerd tot voorslag door de beiaard klavieren te sloopen, zoodat alleen nog maar automatisch spel mogelijk was; dit geschiedde te Alkmaar (St. Lau- rens), Amsterdam (Munttoren), Hilvarenbeek, Middel- stum, Monnikendam, Rotterdam (Oude Beurs), Tolen. Het Hemony-spel van Middelstum kon vóór 1855 alleen met de hand bespeeld worden, daarna is er een trommel aan gebracht, terwijl het handklavier verwijderd werd. De daling der belangstelling bleek ook zeer sterk uit het verminderde aantal bespelingen. Van meermalen per dag spelen was geen sprake meerZondagbespelingen, die we van vroeger tijden vermeld vonden te Appingedam, Arnemuiden, Deventer, Dokkum, Kampen, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Middelstum, Oudewater, Tolen, Veere en Weesp, kwamen niet meer voor. De be spelingen werden in den regel beperkt tot de marktdagen, dus één- hoogstens tweemaal per week. Dit had tevens het nadeel, dat gespeeld moest worden als er het meeste straat rumoer was, den ongunstigsten tijd voor rustig luisteren. Op sommige plaatsen werd het aantal bespelingen nog minder: te Brielle werd nog slechts éénmaal per maand gespeeldte Maastricht, op den St. Servaastoren, alleen op Heiligedagen; te Maastricht op het stadhuis, te Weesp en Eindhoven alleen bij bijzondere gelegenheden; te Amster dam op alle torens behalve het Paleis, éénmaal in drie weken; Appingedam alleen op len Paaschdag, Pinkster en Kerstdag van 12—12,15 en soms op een gewonen Zondag. Als gunstige uitzonderingen, die echter alleen ter wille van de traditie werden gehandhaafd, moge hier vermeld wor den de z.g.n. Mei-bespelingen te Gouda, Middelburg, Nij- kerk en Utrecht. Tot heden wordt dit oude gebruik in deze plaatsen gehandhaafd. 121

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 146