Dat de na 1650 verbrande beiaarden in de 17e en 18e eeuw niet door nieuwe zijn vervangen, toont duidelijk aan, dat de belangstelling verminderde, doch dat men in dien zelfden tijd ertoe overging Hemony-beiaarden te verkoo- pen doet vermoeden, dat men zelfs totaal onverschillig voor dit onvervangbaar bezit was geworden. In de 18e eeuw heeft de traditie van het bespelen zich nog hier en daar gehandhaafd. Een mededeeling hierover is bewaard gebleven in Burney's reisbeschrijvingen (The present state of music in Germany, in the Netherlands, 1773), waarin hij vertelt van den indruk, dien het spel van Jacob Potholt (geb. 1723) op den toenmaligen stadhuis beiaard te Amsterdam op hem maakte; hij vermeldt tevens welke stukken Potholt speelde: variaties, sonates, fuga's, met trillers en arpeggio's. Naar de beschrijving te oordeelen zal Potholt wel in de eerste plaats een groot virtuoos op zijn instrument geweest zijn. Bovendien is bewaard gebleven een handschrift van Joan- nes de Gruytters (geb. 1709, gest. 1772; beiaarder van Antwerpen van 1740, waarschijnlijk tot zijn dood). Dit is een beiaardboek met niet minder dan 194 stukkenspeciale beiaardcomposities, door De Gruytters gearrangeerde cem- balomuziek en liederen. Het titelblad vermeldt den vol genden tekst: AND ANTEN; marchen, gavotte, Ariaen, giuen; corenten, Contredansen, Allegros; preludies,menuetten,trion, Voor Den Beijaert ofte kLok-Spil. Bijeen vergae- dert ende op gestelt. Door mij Ioannes, de, Gruijtters; beijart ofte klok-spilder der stadt ende Chatedrale. TOT, ANTWERPEN, 1746. Bescheiden wordt verzwegen, dat hierin verscheiden composities van De Gruytters zelf zijn. Op de beiaardtentoonstelling ter gelegenheid van het con gres te 's-Hertogenbosch waren een 14-tal boeken en boek jes aanwezig met handschriften van Johan Berghuis (geb. 1725, gest. 1802), beiaardier en organist te Delft en zijn zoon F. J. Berghuis, die hem in deze functies opvolgde. Dank zij deze bewaard gebleven muziek weten we thans welke soort stukken men toen op den beiaard speelde en ook hoe men cembalo- en zangmuziek hiervoor bewerkte. 120

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 145