In Alkmaar (1592) had de beiaardier-de verplichting om „een jonggesel, door Burgemeester aan te wijzen, het beye- ren te leeren"; in 1596 werd door Burgemeesteren van Leeuwarden bij Mr Hendrik, den Beyermeester voor den tijd van vier jaren een „leerder" Willem Tjaerdts „van stadswege besteed"; in 1630 werd te Utrecht een som be taald aan den beyermeester Van Eyck, voor het aanschaf fen van een reeks klokjes voor het maken van een oefen instrument, waarop deze zijn leerlingen het beyeren moest leeren. De stadsrekeningen vermelden een post: „Item dese cameraar gestelt in handen van Jos. Jac. van Eyck, beijer- meester, de somme van 400 daarmede te becostigen een accoort van 30 cymbaeltjens metten appendicien van dien omme daerop een bequaem persoon off twee te instruee- ren." Het ambt van beiaardier bracht in die dagen heel wat ver plichtingen mede: dagelijksche bespeling bij feestelijke gelegenheden meermalen per dag en soms maandelijksche trommelversteking. In Appingedam moest 3 X per dag, later 2 X per dag gespeeld worden; in Delft 13 X per week; in Deventer iederen dag en wel: „alle middagen na 12 uur lofzangen, alsmede 's avonds na den godsdienst; Zondags en door de weeks een half uur voor de predicatie en op de markt dagen 10—11"; in Kampen (1660) 2 X per dag, boven dien Zondags na het aflezen der publicaties en bij mooi weer „tot zijn discretie"; in Veere (1738) op 1 Januari, 's Woensdags en 's Zaterdags, in de kermisweek telkens 12—1 en op 1 Mei 's morgens 5—6; enz. Bij alle feestelijke gelegenheden, intochten, schuttersmaaltijden, enz. moest de beiaard bespeeld worden. Te Rotterdam bijv. op den stad huisbeiaard, die in de 19e eeuw naar den beurstoren is verhuisd, Donderdags van half twee tot twee uur, terwijl de raadsleden zich ter vergadering naar het stadhuis be gaven. Dat er voor het spel ook belangstelling bestond, blijkt uit de volgende aanhaling uit Moonen's Corte Chronycke der Stadt Deventer: „Avonts na den eeten gingen de brave borgers met hare vrouwen op 't wijnhuis op een glaesjen 117

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 142