De omstandigheid, dat de bespeling der klokken in han den kwam van musici had weer gevolgen voor de giet- kunst. De meester-beyaerders hebben zeer zeker critiek uitgeoefend op de zuiverheid der klokken en aangedrongen op uitbreiding der klokkenreeks, om beter hun kunst ten toon te kunnen spreiden, want herhaaldelijk komen in oude stadsrekeningen posten voor van reis- en verterings- kosten, betaald aan de keurmeesters van klokken. Ook leest men, dat deze door een gemeente, die zich een nieuw klokkenspel wilde aanschaffen, werden gezonden naar een plaats, waar er een was van een beroemden gie ter, om een onderzoek naar zulk een vermaarden beiaard in te stellen. In de 16e en 17e eeuw breidde het aantal en de omvang der beiaarden zich voortdurend uit en toen ons land tus- schen 1644 en 1678 in het gelukkige bezit van vele prach tige Hemony-beiaarden kwam, vele met een omvang van 3 octaven, beleefde ook de kunst der bespeling een grooten bloei. De namen van de beiaardiers uit dien tijd hadden een goeden klank en men behoeft slechts de lofgedichten op enkelen hunner te lezen en de weinige bewaard gebleven beiaardmuziek in te zien, om van hun muzikale en virtuoze capaciteiten een indruk te krijgen. Salomon en Antoon Verbeek, de Amsterdamsche beiaar diers uit de 17e eeuw, waren al evenzeer beroemd als hun collega's Jacobus van Noort, Michiel Servaas Nouts, Mi- chiel Nuyts en Dick van Neck, allen te Amsterdam. Maar ook buiten Amsterdam kende men groote mannen op dit gebied: Dirck Scholl te Arnhem en Delft; Cornelis Scholl te Delft en Den Haag; David Slechtenhorst te Leiden, Joh. Dusart te Haarlem, Quirinus van Blankenburg te Den Haag en Jhr Van Eyck te Utrecht. Het waren allen kun stenaars, die ook als organist, cembalist enz. een grooten naam hadden. Zoo was Jhr Van Eyck vermaard om zijn fluit- en orgelspel. Men had ook het oog op de toekomst gericht en trachtte een nieuw geslacht van beiaardiers te kweeken, die in staat zouden zijn het werk van hun groote voorgangers waardig voort te zetten. 116

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 141