soort klokken sluit zich verder de vreugdeklok aan. Haar naam duidt reeds haar doel aan, zij moet jubelen op hoog tijden, bij blijde intochten, het vieren van overwinningen, het sluiten van vrede, enz. Ook voor wereldlijke doel einden werden klokken gebezigd, om het volk bij elkaar te roepen, o.a. bij het uitbreken van brand of bij overstroo ming of voor het bijeenroepen der schutters. Klokken, die dagelijks gebruikt werden, waren in de eerste plaats de uurklokken. Haar gebruik is waarschijnlijk te danken aan Paus Sabinianus, die in 't begin der zevende eeuw de kanonieke uren (de zeven uren of getijden van de gebeden van den Brevier: metten en lauden, primen, tier- cen, sexten, nonen, vespers en completten) door klokke- klank liet aangeven. Als overblijfsel hiervan vindt men in sommige streken nog het morgen-, middag- en avondluiden door de bidklok, „bedeclocke", die de menschen oproept tot devotie. Dit avondluiden (in ons land sprak men wel eens van de „drabclocke", die 's avonds geluid werd, als sein voor de werklieden om het werk te beëindigen) is al zeer oud en klimt in Engeland tot het midden van de elfde eeuw op, als teeken voor het uitdooven van vuur en licht, een maatregel, die met het oog op de eertijds houten ge bouwen niet overbodig was. Hierbij sloot zich de „wijn- of drinkklok" aan, die reeds in Frankrijk in de 12e eeuw voorkomt en het sluitingsuur aangaf. Eerst later kreeg dit avondluiden een godsdienstig karakter door het voor schrift, om door een driemaal herhaald „Ave-Maria" de menschwording van Christus te vereeren. Het morgenluiden, soms wel „Endelclocke" genoemd, als een wekstem en roep ter vroegmis, is zeker zoo oud als het gebruik der klokken. In de 10e eeuw verbond men daarmede het gedenken van de opstanding van den Chris tus als bidklok komt zij vermoedelijk reeds in de 12e eeuw voor en werd in de 15e eeuw algemeen. Het middagluiden, als zoogenaamde „Turkenklok", berust op een besluit van Paus Calixtus III, die kort na zijn consecratie het middaggebed tegen de Turken invoerde. Lodewijk XI voerde de middag Ave-Maria-klok in, om te bidden voor den algemeenen vrede. 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 13