Behalve dit onhandelbare toestel heeft men getracht een pianoklavier volgens de normale afmetingen aan te bren gen. Dit deed dan dienst om één of andere mechanische (bijv. een zwaar ronddraaiend vliegwiel), pneumatische (Barker hefboom) of electrische kracht (magneten of een, aan het orgel ontleend, electro-pneumatisch toestel), in te schakelen. Deze toestellen zijn op het beiaardcongres te 's-Hertogenbosch in 1925 door Jef Denijn in zijn lezing over beiaardklavieren uitvoerig beschreven. (Voor be langstellenden zij verwezen naar de Handelingen van ge noemd congres.) Aan al deze uitvindingen kleeft hetzelfde gebrek, n.1. dat hun ontwerpers geen rekening hebben gehouden met het karakter, dat de beiaard als slaginstru ment heeft, waarbij de nuanceering van den toon door de grootere of geringere kracht van den aanslag ontstaat. Zij laten slechts een zielloos, ongeaccentueerd en ongenuan ceerd spel toe, dat de eenige verdienste heeft, den speler minder lichamelijke inspanning te kosten, doch dat bij den toehoorder niet de minste ontroering teweeg brengt. Door het gewicht der klepels, die door middel van de toetsen in beweging gebracht moeten worden, is het bei aardklavier niet geschikt om met de vingers bespeeld te worden, doch dit moet geschieden met de geheele hand. Daarom beantwoordt het stokkenklavier het best aan het beoogde doel: het verkrijgen van stevig rythmisch en ge nuanceerd spel. Bij zijn verbetering der beiaardmechaniek heeft Jef Denijn ook het klavier aan zijn critiek onderwor pen, waarna hij het betere afmetingen gaf, de toetsen dich ter bij elkaar plaatste en minder lomp maakte. Een korte beschrijving van de onderdeelen en samenstel ling moge hier nu volgen, (zie afb. 38) De romp van het klavier bestaat uit een houten raamwerk, dat wordt gevormd door twee zijstukken, elk samengesteld uit twee stijlen of kolommen van 10 cm breedte en dikte en 110 cm lengte, die met elkaar zijn verbonden door twee regels. (In de houtconstructie heet elk stuk, dat een horizontalen stand heeft en dient ter verbinding van verti cale stukken, een regel.) Deze zijstukken zijn aan de achter zijde van het klavier met elkaar verbonden door twee re- 103

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 126