een bak) kost het versteken toch meer tijd, doordat men steeds moet wachten tot alle noten, die op denzelfden tijd komen, zijn vastgezet, voordat men de trommel weer verder kan draaien. Bij de oude trommels kan men 8 of 10 maten achter elkaar versteken en daarna als alle noten vastzitten de trommel eenzelfde aantal maten verder draaien. Een beiaardier, die geroutineerd is in het versteken, kan een trommel met vaste noten van 120 maten in 4 a 5 uur ver steken; een moderne vergt minstens de helft meer tijd. Het resultaat is echter evenredig aan de moeite. Doordat de noten, die gelijk moeten afvallen, alle in één lijn liggen (op de versteeklat) vallen zij precies gelijk af. Doordat men letterlijk alle notenwaarden, versieringen enz. kan toe passen, bestaan er geen beperkingen, het gebruik van melodienoten geeft grooter duidelijkheid, de mogelijkheid van het maken van temposchakeeringen geeft meer soepel heid. Zelfs kan, door het inschakelen van tandwielen van verschillende afmetingen, het geheele tempo van de trom mel versneld of vertraagd worden, hetgeen alweder een beperking wegneemt. Toch blijft, ondanks al deze verbete ringen, het automatisch spel altijd ver achter bij het spel van den beiaardier, hetgeen begrijpelijk is. Bij het laatst ingerichte klokkenspel, het 2 octaafs-bei- aardje van het raadhuis te Hoogeveen, zijn electro-mag- neten bij het automatisch speelwerk toegepast. Inplaats van de metalen wals met toonstiften is een apparaat met geperforeerde papieren rollen als van de pianola gekomen. De klokken hebben alleen klepels, die zoowel door het electrisch apparaat als met het beiaardklavier in beweging gebracht kunnen worden. Tegenover het voordeel van de mogelijkheid tot afwisseling der rollen, staat het groote nadeel van de veelvuldige storingen, die in dit systeem optreden en de daaruit voortvloeiende ondoelmatigheid voor aanwending bij het torenuurwerk, waarvan de grootst mogelijke regelmaat en bedrijfszekerheid moet worden geëischt. b. Het persoonlijk spel. De onderdeden van de inrichting voor het persoonlijk spel 100

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 123