functie. Zij is meestal van hoekijzer gemaakt, omdat zij niet mag doorbuigen, en zoo bevestigd, dat de hoek naar boven en tegen de trommel ligt. Inplaats van de vaste ver deeling van het aantal maten, kan men alle op de trommel aanwezige maten naar willekeur over het heel en half uur en de kwartieren verdeelen. Bij het versteken maakt men gebruik van een z.g.n. verdeelschijf. Deze bestaat uit een soort wijzerplaat met twee verdeelingen. De buitenste om trek is in 24 gelijke deelen verdeeld, eenige centimeters meer naar het middelpunt is een tweede cirkel in 16 dee len; op de plaat is een wijzer aangebracht, die door een mechaniek met de trommelas in verbinding staat. Naast de trommel is een slinger gemaakt, waarmee men de trom mel kan laten draaien. Als zij zich over den afstand van een maat heeft voortbewogen, is de wijzer juist op de ver deelschijf rondgegaan. Men kan op elk punt van de trom mel met het versteken beginnen. Eerst worden alle noten, waarmee het stuk begint, op de versteek- of notenlat met de gaffel tegen de trommel gelegd en met de schroef boutjes vastgezet. Vervolgens wordt, terwijl men dit op de ver deelschijf controleert, de trommel zooveel gedraaid als voor de te versteken notenwaarde vereischt wordtaan den stand van den wijzer op de verdeelschijf kan men zien, of het juiste punt van den trommel omtrek tegenover den bovenkant van de versteeklat ligt. Alle noten, die gelijk op dit punt moeten afvallen, worden weer op de lat gelegd en met de boutjes vastgezet en zoo vervolgt men, tot het ge- heele stuk, dat men op de trommel wil zetten, klaar is. Aan de zijkanten van de trommel is een extra groef ge maakt, waar een lichter tegenover staat. In deze groef wordt nu een noot geplaatst; de lichter, waarop deze noot cor respondeert, trekt echter geen hamer op, doch schakelt als de trommel in bedrijf is, den motor, die haar voortbeweegt, uit. Het uurwerk zorgt evenals bij de oude trommel voor het inschakelen. Hoewel men bij de moderne trommel minder werk heeft, doordat het uitzoeken van noten met verschillende noten waarde vervalt, (bij de oude trommels liggen de noten, gesorteerd naar hun waarde, in afzonderlijke vakken van 99

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 122