op de juiste wijze de muziek voor het automatisch spel be werkt wordt. Een allereerste eisch is doorzichtigheid, dus een twee- en driestemmige zetting, met slechts enkele vier stemmige accoorden en als de omvang van de trommel zulks toelaat, hier en daar de melodie in octaven gestoken, wat de duidelijkheid verhoogt. Vooral geen drukke bassen, die door hun langen uitklinktijd en klankvolume de klei nere klokken overstemmen. Doch ook het best bewerkte lief of stuk kan moeilijk te volgen zijn, als de klokken ongunstig in en buiten den toren hangen, bijv. rondom de grootste klok. Men ziet dus, dat er heel wat factoren moeten samenwer ken om goed verstaanbaar automatisch spel te verkrijgen. In de 20e eeuw is er door de machinale metaalbewerking een groote vereenvoudiging in het vervaardigen van de speeltrommel gekomen. De mantel wordt nu uit één stuk zwaar plaatijzer gebogen of gegoten en daarna zuiver rond afgedraaid. In den buitenkant van den mantel worden in de richting van den omtrek evenwijdige groeven gefraisd, die precies de breedte der toonstiften hebben en eenige millimeters diep zijn. In deze verdiepingen worden ma chinaal de gaten voor bevestiging der toonstiften geboord, zij blijven rond; over den afstand, die vroeger één maat bedroeg, worden nu drie gaten geboord, die veel kleiner zijn, meestal van 6]/^ mm. middellijn. De toonstiften hebben slechts één model, hoewel in ver schillende afmetingen. Zij bestaan uit twee afzonderlijke deelen, n.1. de eigenlijke toonstift, bestaande uit den bek en een gaffeltje, dat op de trommel steunt en een los boutje met moertje, dat door de gleuf van het gaffeltje wordt gestoken en dient om de toonstift op dc trommel te bevestigen. De gaffeltjes worden in twee verschillende lengten gemaakt, de afb. 37 f toont een moderne toonstift met lange gaffel, afb. 37 g een boutje met moertje afzon derlijk. Voor de noten, die dicht bij elkaar gestoken moeten worden, heeft de gaffel de helft van deze lengte. Door de gleuf in de gaffel kan de noot op elke willekeurige plaats vastgezet worden. Het is duidelijk, dat deze soort noten veel meer mogelijkheden biedt dan de oude vaste noten. 97 Luidklokken en Beiaarden 7

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 120