D e geschiedenis der klok strekt zich uit tot in een ver verleden. Bij de volkeren der oudheid waren reeds klokken bekend. Vorm en klank waren sterk afwijkend van de tegenwoordige. Groote klokken werden vervaardigd uit bol- gesmeede en met nagels aan elkaar geklonken ijzeren pla ten. Overblijfselen daarvan zijn nog de in bergstreken gebruikelijke koeklokken, die een korten drogen toon voortbrengen. Kleinere klokjes, in schaalvorm, werden van een mengsel van koper en tin gegoten. LUIDKLOKKEN HOOFDSTUK I VROEGER EN TEGENWOORDIG GEBRUIK De Chineezen gebruikten bij hun muziek reeds verschillen de klokken, ieder met een speciaal doel; er was bijv. één klok, waarop het teeken voor het begin werd gegeven, een andere diende voor het markeeren van het rythme, terwijl een aantal kleinere klokken afwisselend werden gebruikt. Bij de Romeinen werd een bel of kleine klok gebruikt om het openen der baden aan te geven. Een minder vredelie vend gebruik werd gemaakt van een groote klok, die zij in een luidstoel op een wagen in hun legers meevoerden. Of de eerste Christenen zich van de klokken hebben bediend om de gemeente bij elkaar te brengen is niet bekend. Mededeelingen uit de vierde eeuw schijnen aan te duiden, dat dit toen wel het geval was. Stellige berichten omtrent het gebruik van klokken voor het oproepen ter godsdienst oefening krijgen wij eerst in de 6e eeuw. Italië is als de bakermat der klokken te beschouwen en meer bepaald Nola in Campanië. Volgens sommigen zou den de benamingen „Nola" voor een kleine klok of bel en In het museum „Het Land van Sittard" te Sittard bevindt zich een spel van 35 van zulke schellen (a°—a3), die afkomstig zijn van een naburig kasteel. 10

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 11