en op den derden tel één begeleidingsnoot, dan versterkt dit den indruk van deze maatsoort. Men is zelfs niet ge bonden aan de verdeeling in achten van de trommel en kan van drie 4/4 maten van de trommel vier 3/4 maten maken door steeds om de drie tellen meer begeleidings noten onder de melodie te plaatsen (bijv. Wilt heden nu treden). Ook de harmonie kan de gewaarwording van een driedeelige maatsoort versterken. Zelfs een 6/8 maat is mogelijk (In een blauwgeruite kiel) door om de drie achtsten begeleidingsnoten te plaatsen. Er bestaan ook trommels met 12, 16 en zelfs 24 verschil lende notenvormen. Een verdeeling in twaalven vereenvou digt het versteken van een 6/8 en 12/8 maat en maakt ook de afwisseling van achtsten en achtste-triolen mogelijk. Een verdeeling in zestienden biedt de mogelijkheid van maatindeelingen met zestiende noten, één in vierentwin tigen zelfs afwisseling met 16e triolen. De prachtige bronzen trommel van den Mechelschen bei aard bevat 180 maten en 90 lichters, dus over den gehee- len omtrek 16200 gaten. De afstand der maten is van hart tot hart gemeten 27 mm, er zijn (behalve de combinatie noten) 24 verschillende modellen noten. Hierdoor kan men zich een voorstelling maken, hoe zuiver deze nootjes gemaakt moeten zijn, dat binnen een afstand van 27 mm de bek van elk dier 24 noten precies op zijn plaats moet komen, wil de muziek, die zij voortbrengen, zuiver in de maat zijn, want iedere ongelijkheid in de noten is direct in de maat merkbaar. Dit verklaart, waardoor het auto matisch spel dikwijls zoo onverstaanbaar is. Het noten materiaal bestaat soms uit noten, die eeuwen lang dienst hebben gedaan en dus door slijtage ongelijk van lengte zijn geworden. Het niet zuiver rond zijn van de trommel heeft natuurlijk hetzelfde gevolg, n.1. dat de lichter te vroeg of te laat afvalt en de maat der muziek verstoord wordt. Bovendien blijkt uit de wijze van versteken de kun digheid van den beiaardier, want het versteken behoort reeds sedert eeuwen tot zijn werkzaamheden. De best inge richte trommel, met ideaal afgewerkte noten, kan toch een onontwarbare mengeling van tonen voortbrengen, als niet 96

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 117