Het gedeelte van den omtrek van de trommel tusschen twee gaten noemt men een maat; heeft een trommel bijv. 120 rijen gaten, dan heeft hij 120 maten. Deze zijn dan als volgt verdeeld: 72 voor het heel uur, 36 voor het half uur, 4 voor elk kwartier en 4 voor de zoogen. „klik", een kort spel van één maat, dat op de helft tusschen de kwar tieren, dus viermaal in het uur komt. Tegenwoordig wordt de klik meestal niet gebruikt. Fig. 10, op de vorige bladzijde, vertoont een der voorloo- pers van de trommel, het mechanisme van een voorslag van vier klokjes met een uurslagklok. Vier op één as gemon teerde wieltjes, op wier omtrek (waarschijnlijk op elke wil lekeurige plaats) pennetjes of nokjes gestoken kunnen wor den, brengen elk een mannetje in beweging, dat met een hamertje één geheel uitmaakt en, zoodra de nok een hef boom gepasseerd is, op het klokje valt. Een grooter wiel bedient op dezelfde wijze het uurslagklokje. In 1501 werd te Oudenaarde, waar in het belfort 6 voor slagklokjes hingen, last gegeven aan „Jan van Spierre van eenen wiel te makene an d'huerclocke, ter hueren Veni Sancte Spiritus, ende ter halfhuere Peccatores." (dit wa ren de melodieën, die door middel van het „wiel" op de klokjes werden gespeeld) Waarschijnlijk heeft men, toen het aantal klokken van den voorslag zich uitbreidde, het „wiel" vervangen door een houten „ton", in welker buitenkant men ijzeren pennen stak, of mogelijk gebruikte men deze in streken, waar het wiel niet bekend was. In elk geval heeft zich uit deze primitieve toestellen de ijzeren of bronzen trommel ont wikkeld, zooals zij nog tot in de vorige eeuw gemaakt werd. (zie Fig. 11) Op dezelfde plaats, waar zich in de speeldoos de zoogen. kam bevindt, zijn bij de speeltrommel de lichters aan gebracht. Evenwijdig aan de trommelas en op dezelfde hoogte is een as aangebracht, waarop evenveel hefboomen of „lichters" zijn gemonteerd als er gaten in de breedte van de trommel zijn. Het zijn twee-armige hefboomen, waarvan de as zich op 34 van totale lengte bevindt, zoodat de beweging van het einde van den langen arm 90

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 111