In dezen tijd een geheel nieuwen beiaard aan te brengen in een toren, die daarvoor niet genoeg ruimte biedt, is niet in overeenstemming met de huidige ontwikkeling van de beiaardkunst. Ongeloofelijk lijkt het, dat in 1941 nog klokken zijn aangebracht in een torentje, dat zelfs geen ruimte biedt voor het plaatsen van een beiaardklavier. Daar hangt nu een spel van prachtige, zuivere klokken, die in een geschikten toren een maximum aan kunstgenot zou den kunnen schenken, doch nu alleen automatische be speling toelaten. Natuurlijk zijn veranderingen in het ophangen der klok ken niet mogelijk in torens, waar zij halverwege buiten de open lantaarn hangen en daardoor een deel van de archi tectuur van den toren uitmaken. Doch in zulke torens is het beste de klokken te laten, waar zij zijn, omdat vol doende ruimte voor het bouwen van een klokkestoel ont breekt. De eenige verbetering, die in dit geval mogelijk is, bestaat in het verplaatsen van de kleinste klokjes van onder de grootere vandaan naar het midden van den toren, het geen met veel succes is toegepast in den Oudekerkstoren te Amsterdam. Moge zich in de toekomst meer en meer het inzicht ver breiden, dat het zichtbaar ophangen van klokken in open lantaarns behoort tot een voorbijgegane periode in de ontwikkeling der beiaarden, die de voorslag en de daaruit ontstane kleine beiaarden met hun primitieve bespeling voortbracht. Gelukkig begint bij de ontwerpers van nieuwe torens, die bestemd zijn om een beiaard te dragen, de belangstelling voor dit instrument te groeien. Bij den bouw van de stad huistorens te Rotterdam, Leiden en Hoogeveen en bij den herbouw van den Abdijtoren te Middelburg heeft dit vorm gevend gewerkt. En waarom zou men het voorbeeld, door de gemeente Kampen in de 17e eeuw gegeven, niet volgen? Toen daar in 1646 de kerk van het Heilige Geesthuis met haar toren en het daarin aanwezige klokkenspel verbrandde, richtte men op die plaats alleen een toren op, met het doel er een beiaard in te hangen. Dit heeft het groote voordeel, 86

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 107