84 gen; de St. Bavo te Haarlem; de Si. Lambertus te Hel mond; de Raadhuistoren te Hoogeveen; de Nieuwe Toren te Kampende Raadhuistoren te Leiden en die te Leeuwar den; de St. Servaas te Maastricht; de Abdijtoren te Mid delburg; de Herv. kerk te Nijkerk; dé Cunera te Rhenen; de Raadhuistoren te Rotterdam; de Domtoren te Utrecht en de St. Michaël te Zwolle. Van deze torens zijn er ver scheidene, die den gesloten toren zeer dicht naderen door de gunstige verhouding van de openingen tot de kolommen en pilasters. De overige 41 speeltorens van ons land bieden niet vol doende ruimte, om de klokken regelmatig in rijen in een klokkestoel te plaatsen, terwijl bij sommige de architec tuur van den toren zulks niet toelaat. In vele dier open spitsen en koepels hangt de grootste klok in het midden aan de zoldering. Daaromheen vinden de overige groote klokken, meestal tusschen de stijlen of ko lommen en halverwege buiten den toren hangend, een plaats; daaronder hangen dan de kleinste klokken. Men behoeft niet veel inzicht in beiaardbouw te bezitten om in te zien, dat het effect van een zoodanig opgehangen beiaard veel te wenschen zal overlaten. De grootste klok belem mert de uitstraling van het geluid der overige naar alle zijden, terwijl de lager hangende kleine klokken overstemd worden door de groote. Het lijkt ons onbegrijpelijk, dat meesters in de kunst van het gieten, als bijv. de Gebr. Hemony, zich blijkbaar wei nig hebben bekommerd om het gebruik, dat van hun klokken gemaakt werd. Zij volgden de algemeen gebrui kelijke wijze van ophangen n.1. in rijen in een venster aan één zijde van den toren, zooals te Amersfoort, Brielle en Delft, of tusschen de stijlen in het rond, zooals in alle to rens te Amsterdam en de meeste open renaissancespitsen. Nu echter aan een beiaard de strengste eischen van een muziekinstrument worden gesteld, is, niet alleen voor het bouwen van nieuwe torens, maar ook voor het aanschaffen van nieuwe beiaarden en het restaureeren van bestaande, deskundig toezicht voor het rangschikken der klokken en de geheele uitrusting zeer gewenscht. De beiaardinrichters,

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 105