83 gewenscht, dat er een nauwer contact ontstaat tusschen architecten en deskundigen op beiaardgebied. Verheugend is, dat in de laatste jaren bij den bouw van twee nieuwe torens, die van de stadhuizen te Leiden en te Hoogeveen en voor den herbouw van den Abdijtoren te Middelburg, aan den Nederlandschen Klokken- en Orgelraad advies is gevraagd voor de afmetingen van de klokkekamer. Laten we nu de 77 torens in ons land, waarin klokken spellen hangen, eens de revue passeeren, dan blijkt, dat er 14 vierkante torens zijn met een „gesloten klokke kamer". Deze bevinden zich te: Almelo, St. Gregorius; Barneveld, Herv. kerk; Brielle, St. Catharina-kerkDoesburg, Martini-kerk; Enschede, Herv. kerk; Gorinchem, Groote kerk; 's-Hertogenbosch, St. Jans-kerk; Hilvarenbeek, Petrus-banden-kerk; Lochem, St. Gudula-kerk; Oldenzaal, St. Plechelmus-kerkOude water, St. Michaels-kerkRotterdam, St. Laurens-kerk Schiedam, St Jans-kerk; Sluis, Stadhuis. Van eenige dezer torens zouden de galmborden uit de vensters genomen moeten worden, van andere, waarvan de vensters gedeeltelijk dicht gemetseld zijn, zouden dezen hun oorspronkelijk ontworpen vorm weer terug gegeven moeten worden. Op deze wijze zou bijv. van den Lochem- schen toren een uitstekende beiaardtoren te maken zijn en zou de nu open gemaakte spits weder normaal met leien gedekt kunnen worden. Als men er te Oudewater nog eens toe komt het zeer slechte spel door een nieuw te vervangen, zou het wonderlijk bouwsel, dat zich nu tegen het zadeldak bevindt en waarin de klokken hangen, kun nen verdwijnen en de nieuwe klokken in den toren een plaats kunnen vinden. Van de overige torens zijn er 22, waarvan de zeskantige open lantaarn of koepel voldoende ruimte biedt om de klokken een goede opstelling in een klokkestoel te geven. Dit zijn: de Lieve Vrouwe-toren te Amersfoort; de koepel van het Paleis te Amsterdamde St. Eusebius te Arnhem de Groote kerk te Bergen op Zoom; de Lieve Vrouwe te Breda; de St. Ursula te Delft; de St. Lebuïnus te Deven ter; de St. Pancras te Enkhuizen; de Martini te Gronin-

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 104