klok klein c) heeft ongeveer een hoogte van 8 m en een grondvlak van ongeveer 5 X 5 m. Laat echter de hoogte der klokkekamer niet toe de klokken op boven omschreven wijze op te hangen, dan wordt een zoogenaamde dubbele stoel geconstrueerd. Hiertoe worden op de grondbalken vier verticale balken opgesteld, die onderling door dwarsbalken worden verbonden, terwijl eenige kruislings in de zijden aangebrachte binten de con structie nog versterken. De klokken komen nu in twee even wijdige vlakken te hangen; de verticale balken dienen zoo dicht mogelijk bij elkaar geplaatst te worden, teneinde de draadverbindingen van de klepels zoo gelijk mogelijk van lengte te kunnen maken. Is de zoldering der klokkekamer ver van den bovenkant van den klokkestoel verwijderd, of worden boven in den toren door zware balken diepe nissen gevormd, die een gelijkmatig uitvloeien van den klank zouden kunnen be lemmeren, dan wordt op ca. j/2 m boven den klokkestoel een houten met zink bekleed klankbord aangebracht, dat den klank naar beneden terugkaatst. Een uitstekend voorbeeld voor een goede klokkekamer biedt de St. Romboutstoren te Mechelen. Hier is een juiste verhouding tusschen de vensters, die in diepe nissen liggen en de breede penanten, die door de geweldige contreforts gevormd worden. Het effect is hierdoor prachtig, het spel laat niets aan duidelijkheid te wenschen over, terwijl toch de tremolo's voldoende in elkaar vloeien. De hoogte, waar op de klokkekamer zich bevindt, bevordert die effecten, waardoor beiaardspel zoo kan ontroeren. Een klokkenspel, dat te laag hangt, klinkt te sterk en te nuchter. Wat naar verhouding van zijn grootte te hoog hangt wordt te zwak en onduidelijk gehoord, wat ook het geval is, als de vensters van de klokkekamer te klein zijn. De bovenomschreven eischen, waaraan een beiaardtoren moet voldoen, hebben een zekeren invloed, niet alleen op den binnenbouw, maar ook op de hoogte en het uiterlijk aanzien van den toren. Zij zijn in de allereerste plaats van groot belang bij het bouwen van nieuwe klokketorens. Om in de toekomst goede resultaten te bereiken is het 82

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 103