bruikt worden, wegens het resoneeren van het metaal èn omdat de klokken, door het veeren van ijzer ol staal, nooit onwrikbaar kunnen worden bevestigd. Het laatste bezwaar geldt ook voor het gebruiken van stalen of ijzeren binten voor de constructie van den stoel, want stabiliteit is de eerste eisch, die men aan een goeden klokkestoel moet stellen. Wanneer de hoogte der klokkekamer en der torenvensters toelaat een enkelvoudigen stoel te bouwen, waarin de klok ken in één vlak boven elkaar hangen, dan worden dwars op de richting der klokkenrijen op den vloer twee zware horizontale balken gelegd, die de basis voor den stoel vor men. In het midden op deze grondbalken worden twee verticale balken geplaatst. Deze worden ter weerszijden gesteund door schoren, die in de liggende en staande bal ken stevig vergaard worden. Tusschen de twee staande balken worden zooveel horizontale balken aangebracht, als voor het aantal klokken vereischt wordt. Tusschen de staande balken en de schoren wordt eveneens een dwars balk gemaakt, waarop nog twee zware horizontale balken liggen voor bevestiging der zwaarste klokken. Bovendien kunnen aan de dwarsbalken tusschen de schoren nog vier groote klokken opgehangen worden. In een zoodanig ge- construeerden stoel kunnen op dezelfde hoogte acht tot twaalf basklokken een plaats vinden onder in den stoel, on der de speelcabine, terwijl de overige klokken op rijen han gen, naar boven steeds in grootte afnemend, zoodat de klein ste klokjes aan den bovensten balk komen, (zie afb. 35) Deze opstelling heeft twee groote voordeelen. Ten eerste worden alle verbindingen van de klepels naar de klavier- toetsen rechtstreeks en daardoor zoo kort mogelijk. Ten tweede heeft de beiaardier de volledige controle over den klank van al zijn klokken, de kleinste klokjes kan hij even duidelijk hooren als de bassen. Dit is niet het geval, als de basklokken op een lagere verdieping hangen (wat veelal het geval zal zijn, als zij tevens als luidklokken dienen) of, wanneer het beiaardklavier is opgesteld in een afzon derlijke, onder de klokkekamer gelegen ruimte. De klokkestoel voor een beiaard van 4 octaven (grootste 81 Luidklokken en Beiaarden

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 102