tinkje kan wat materiaal en constructiemethoden be treft niet eenvoudiger gemaakt worden, maar kan het schooner? Ik wil hiermee niet zeggen, dat het noodig is, dat alle hekjes er zoo uit zien. De vele houten hekjes, uit wat beter materiaal gemaakt en geverfd in frissche kleuren, zou ik niet graag willen missen, even min als de mooie gesmede inrijpoorten en een enkel fraai poortgebouwtje, zooals het Hammenpoortje en de Limburgsche poortdeuren, maar het eenvoudige wilgenhouten hekje, dat onopgemerkt langs den rand van onze groote verkeerswegen staat, is karakteristiek voor de boerenbouwkunst. Eenvoudige materialen, uit de omgeving gehaald, zijn de eenige, die er te vinden zijn aan onze boerderijen en simpeler dan de stokken van dit hekje is er niets te vinden. De vormgeving is uit het materiaal voortgekomen, constructief gedacht in de gebruikte bouwstof, zooals uit dit hekje duidelijk spreekt. Er is meer te vertellen van de schoonheid, die er te vinden is, overal aan onze boerderijen. Van de wagen- loodsen en de bakhuisjes, van de schaapskooien en de varkenshokjes, van de hooibergen en de veldschuren, van de schoven en de hooimijten, die overal in Neder land rijkdom en weelde geven, „want het is niet," zegt Prof. Granpré Molière, „het afgesloten wezen, de om vang, wat onze cultuur bepaaltmaar het is die een voudige waarheid, die onmiddellijkheid, die alles in alles opneemt en vereenigt tot een beeld van onmete lijke overgave en wijsheid en weelde. Dat is de schoon heid van dit lage land." Dat is mede de schoonheid van onze boerderijen, die vertellen van die wijsheid en weelde, beter dan ik het kan, als wij willen luisteren naar de taal, die ze spre ken. Een taal, die voor ons gemakkelijk te verstaan is, omdat ze de taal is van ons volk, sober en Neder- landsch. Kijk om U heen, naar de voortbrengselen 82

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 93