Het merkwaardige is, dat die plattegronden niet altijd wijzen op een zuiver Romeinschen opzet; maar hun militaire kampen zullen wel niet anders geweest zijn dan de castra, die ze elders op hun veroveringstochten bouwden en daar is hun bouwsysteem gemakkelijk te achterhalen, evenals in de Romeinsche villa's, zooals die zijn opgegraven in Herculanum, Pompeï en Ostia. De vertrekken liggen daar alle gegroepeërd om een vierkanten vijver, het atrium, dat, omgeven door ter rassen en galerijen, het wooncentrum was. De Lim- burgsche boerderij heeft ook zoo iets (fig. 15). Elders in ons land is de plaatsing van de bijgebouwen om de eigenlijke boerderij voortgekomen uit de behoeften van het bedrijf. Hier is een vooropgezette bedoeling om al die gebouwen samen te vatten tot een groot complex, waarin het bedrijf werd ondergebracht. Dit wil niet zeggen, dat in Limburg de eischen van het bedrijf werden verwaarloosd of elders geen acht werd gesla gen op de bouwkundige waarde, die het gebouw, alleen al door zijn bestaan, had, maar alleen, dat de gedachte, de idee, waaruit deze gebouwen zijn ont staan, anders is geweest. In Limburg was er een bepaalde vormwil om de ruim ten in een vooraf bepaalde massagroepeering onder te brengen, elders werden de bouwmassa's gevormd uit de bedrijfsbehoeften en hun groepeering later bepaald. Dit geeft de Limburgsche boerderij haar eigen karak ter. Om den grooten binnenhof staan drie of vier ge bouwen. Slechts een enkele maal zijn die gebouwen aan elkaar gebouwd. De hoogte is altijd verschillend. Ieder bouwlichaam heeft een eigen dak, dat nooit overgaat in dat van een anderen vleugel. Meestal staat ieder gebouw los, zonder een onderlinge verbinding. Alle deuren komen uit op een binnenplaats, waar de mestvaalt in het midden ligt, omgeven door een lage 73

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 82