HOOFDSTUK IV HET SAKSISCHE- OF HALLE-TÏPE In het groote middengebied van ons land, Drente, Overijsel, Gelderland, Utrecht, de Zuid-Hollandsche weidestreken met hun geperfectioneerde kaasboerde rijen en over de Maas, in de Noordelijke strook van Brabant tot in Noord- en Midden-Limburg, zijn ver schillende boerderijvormen van Saksischen oorsprong. Natuurlijk is de ontwikkeling er overal anders geweest. De materialen en de daarmee samenhangende con structiemethoden zijn veranderdde vormgeving werd in de eene streek meer ontwikkeld dan elders, maar overal is de Saksische idee, zooals deze is uitgedrukt in een typischen eigen ruimtevorm, terug te vinden. De Saksers, uit het Oosten gekomen, hebben steeds verder weten door te dringen in de verblijfplaatsen van de oorspronkelijke bewoners. De Friezen, die in het Noorden en Westen van hun gebied te kampen hadden met het water, kregen er in het Zuid-Oosten een vijand bij, waarvoor ze nu eens moesten terug trekken, dan weer veroverd terrein terugwinnen, met al de cultureele gevolgen daarvan. In het midden van ons land, waar eerst Frankische groepen hebben ge woond, wisten de Saksers hun heerschappij blijvend te vestigen en de oorspronkelijke bewoners werden terug gedreven tot ver over de groote rivieren in het huidige Brabant, België en Noord-Frankrijk. Deze strijd is niet zonder invloed gebleven op de bouw- cultuur van het land, zoodat de Saksische boerderijen wel de grootste variaties vertoonen. Sommige schrijvers gaan daarom verder met hun indeeling en spreken van een Frankisch-Saksisch type, waarbij enkelen van hen weer vrij scherp omgrensde gebieden willen aandui den. In de menggebieden, waar een sobere poging 36

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 39