eeuwen geheel in baksteen uitgevoerd, hebben een zeer ondergeschikte constructieve functie en dienen alleen als afsluiting van de ruimte. Het gebouw is eigenlijk alleen maar een groot dak, dat rust op de kubus. Af wisselend met pannen en riet gedekt, bestaat het uit lichte sparren, die dicht op elkaar, als de baleinen van een groote parapluie over den vierkanten hooiberg hangen. Als de baksteen voor de wanden in zwang komt, krij gen ook de buitenmuren een deel van de dakconstruc tie te dragen en zouden wij, met een beetje goeden wil van spanten kunnen spreken.Ook de vormenspraak wordt rijker en de renaissancemotieven, die wij dan terugvinden, zijn wel boersch, maar van stedelijk ka rakter. Vooral het voor deze hoeve zoo belangrijke dak wordt verfraaid. De groote schoorsteenen, die het dak bekronen, zijn sierlijk behandeld en bewijzen, dat de metselaars op het platteland hun vak uitnemend verstonden. Dik wijls zijn ze tot even boven het dakvlak als een vier kant kanaal opgehaald en gaan dan over in een cylin- drischen vorm, die versierd is door het inmetselen van steenen in een afwijkende kleur, of plastischer spreekt door uitmetselingen in baksteen en natuursteen. Ook de afdekking getuigt van fantasie en volledige tech- niekbeheersching. Het dak zelf, vroeger geheel met riet of pannen ge dekt, wordt nu rijker bewerkt door afwisseling van beide materialen, waarbij het riet blijft overheerschen. Niet alleen zucht naar verfraaiing, maar ook prac- tische overwegingen hebben hierbij een rol gespeeld het opvangen van het regenwater is bij pannen ge makkelijk en al spoedig zien wij rondom den geheelen dakvoet een enkele of dubbele rij pannen, die de groote rieten pyramide zoo los en zelfstandig maakt. Aan de voorzijde, boven het woonhuis worden wat 24

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 27