teekenen de gave, kloeke silhouetten van de boerde rijen zich af tegen de schoone willekeur van geweldige wolkenformaties. Die oude boerenbouwmeester wist van den rijkdom van zijn land en kende de sobere middelen van stof en vorm, die hem ten dienste stonden. Daarom zocht hij zijn kracht niet in groote vormen pracht. Het deed hem de verleiding van een schoonen schijn weerstaan en zoeken naar den simpelen een voud, die zijn werk zoo ruig en sterk maakt. Eenvoudig zijn onze boerderijen. Van den eersten steen in de fundeering, tot de laatste voeg van de vorstpannen zijn het bedrijfsgebouwen. Alles op en aan en in een boerderij is ontstaan uit de simpele noodzaak om beschutting te vinden voor have en goed, als regen en koude een meer volmaakte huis vesting dan het vrije veld noodzakelijk maken. Zelden, en dan in een enkel detail van latere tijden, is bewust gestreefd naar schoonheid. Daarom zijn deze gebou wen, bij alle schijnbare achteloosheid, altijd helder gedacht en klaar gevormd. De ordening van de ele menten is onmiddellijk duidelijk aan ieder die deze gebouwen betreedt. Zoo te bouwen, is zoo oud als het bouwen zelf. Want bouwen is ordening! Ordening van een reeks bedrijfs- en bouwtechnische, economische- en aesthe- tische, maar bovenal menschelijke problemen. De boe- rentimmerman legde vooral den nadruk op de eischen van bedrijf, geleid door practisch inzicht. In onzen tijd probeeren veel architecten ook zoo te bouwen en noemen dat dan nieuwe zakelijkheid, om dat ze de gewone zakelijkheid van onze boerderijen niet goed genoeg meer vinden. Maar de boerderijen zijn door hun zakelijkheid ook schoon, wat van het moderne werk niet altijd gezegd kan worden. Boerde rijen zijn immers niet uitgedokterd op een teekenbord 12

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 15