we vooruit. Wat vandaag nauwelijks werd vermoed is morgen al ontdekt of uitgevonden en wordt overmor gen prompt geëxploiteerd „tot aangenaam vermaak en nuttige uitspanning". Bezeten door zijn drift naar volmaking, is het den mensch gelukt om steeds dieper in te dringen in de geheimen van de schepping. De specialisten op elk gebied beschikken over ongekende mogelijkheden en ze gebruiken ze passend voor den modernen mensch, die weet van efficiency. Ieder doet zijn werk en verspilt geen tijd om het werk van anderen te bekijkenin een sombere ordeloosheid spat onze cultuur uiteen en niemand kan uit de scher ven nog een gaaf beeld samenstellen. Want men volmaakt de dingen, niet de menschen. Straks, als de schepping van haar mysteriën beroofd, ontluisterd voor ons ligt, als het wonder van het leven zelf is opgelost, zal de spanning voor goed gebroken zijn. Dan rest nog het Nirwana, het absolute Niets, want voor onzen tijd is Natuur alleen maar een taaie, trage massa, in plaats van een immer levende bron van inspiratieCultuur alleen maar het uitbuiten van de natuur om wille van de menschelijke nooddruft, in plaats van haar volmaking. Van schoonheid kan hier geen sprake zijn, want die ontstaat niet uit enkelvoudige voldoening van men schelijke behoeften, maar is schittering der orde. Geen kunstenaar kan orde doen schitteren in een samen leving, waaraan elk spoor van orde vreemd is. Daarom is het vak van bouwmeester zoo moeilijk geworden. Toch is er in ons land nog veel over van het schoone uit den tijd, dat we nog niet zoo knap waren, of beter, nog niet zooveel wisten. Gelukkig zijn er ook veel ge bouwen bij en als we die monumenten zien, schijnt het 10

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1944 | | pagina 13