80 fel de men niet. Ook in den Bijbel (Deut. 33 17, Job 39 12) wordt het genoemd. De horen van dit dier als drinkbeker gebruikt of fijngewreven als medicijn, zou vrijwaren tegen ziekten. Voor apothekers was het daar om een geliefd embleem. De Eenhoornsluis over de Prinsengracht voor den Haar lemmerdijk, ontleende zijn naam aan de brouwerij welke drie eeuwen geleden in deze omgeving stond. Den eenhoornkop, vlak bij genoemde sluis, uit de 18e eeuw, welke op de Korte Prinsengracht 21 stond, vindt men thans ter zelfder plaats in het gebouw der St. Anthoniaschool. Reeds in het midden der 15e eeuw hing in de Warmoesstraat „De Witte Eenhoorn" uit en „De Gulden Eenhoorn" vond men in 1530 op de Oude Brug. En nog staat hij in de Warmoesstraat 16a op een ouden, typisch gevormden gevelsteen en in de 2e Ege lantiersdwarsstraat 61 is het dier uitgebeiteld in het 18e eeuwsche fronton. Maar wilt ge een bijzonder mooi exemplaar zien, wandel dan naar den Ringdijk 58 (voorm. Watergraafsmeer), waar in een boerderij een goed verzorgde oude steen staat met een in goud baden den eenhoorn, ter zijde waarvan op steenen linten „De Vergulden Eenhoorn" Misschien mogen we in deze rubriek eveneens onder brengen „De Rinck int diep", in de St. Luciënsteeg, afkomstig uit diezelfde steeg No. 1. Op dien gevelsteen zien wij een half in het water verdwenen ring met edel steen, volgens wijlen Corn. J. Gimpel 48) de ring van Polykrates (537-522 v. Chr.), den tiran van Samos. Deze, zich genoodzaakt voelend een kostbaarheid te offeren, teneinde zijn pracht en praal te kunnen behou den, wierp zijn zegelring in zee. Toen de ring later in een visch gevonden werd, werd Polykrates als verloren be schouwd. Of werkelijk deze ring, dan wel, om dichter bij huis te blijven, die van het vrouwtje van Stavoren het aanzijn verleende aan dezen gevelsteen?

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 97