HOOFDSTUK XIII FABEL EN LEGENDE vjevelsteenen welker beeld tot de fabelleer of legen den terugvoeren, waren blijkbaar niet zeer in trek. De fabel van de krab en den vos is een eenig overblijf sel, waarvan tot voorverleden jaar twee verwante exem plaren bestonden. Het resteerende werd herplaatst in den herbouwden gevel, Noordermarkt 41 en is uit de 18e eeuw. De krab die een weddenschap aangegaan was met Reintje den Vos, dat hij het eerst den overkant zou be reiken en de weddenschap won, door zich vast te haken aan den staart van den vos, zien wij hier afgebeeld. De schoonvader van den bouwheer van het oorspronkelijke huis, die in de Lindenstraat 41 woonde, had in 1664 eveneens een gevelsteen „De krab en de vos" aan zijn huis en, daar hij schuitenvoerder was, dezen tevens voorzien van een voortgeboomde schuit. Den steen bezit thans het Oudheidkundig Genootschap. Een pittoresk geval is het steentje met het gewilde on derwerp van de Vier Heemskinderen, gevieren gezeten op het ros Beyaert, aan de Heerengracht hoek Leidsche- gracht. Gelukkig is de steen veilig, want het huis is bezit van de Vereeniging Hendrick de Keyser. Aldus zal hij, opnieuw gepolychromeerd in de kleuren, ontleend aan het oude heldendicht,44) nog jaren ons herinneren aan de avonturen van Reynout en zijn broeders. Veel te hoog om het onderwerp te onderkennen staat een tegeltableau aan het gebouw Damrak 48, memoreerend den vroege- ren huisnaam „De vier Heemskinderen".4B) Met Eenhoorns was Amsterdam rijkelijk bedeeld. Dit legendarische dier hing op verscheidene plaatsen uit. Veel werd er over geschreven en aan zijn bestaan twij- 79

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 96