352, gehelmd met den uil als cimier, Apollo op de Kei zersgracht 271, op een relief in het fronton. Een andere vertegenwoordiger der muzen is Arion, welke we al aantroffen op Frankendaal. Op zijn dolfijn gezeten, merken we den zanger van Lesbos ook op als klauwstuk, met ter andere zijde een triton, op de Kei zersgracht 605. De Voorloopige Monumentenlijst noemt Amphion als berijder van den dolfijn, hetgeen onjuist is. Het was Arion die met rijkdom beladen naar Ko- rinthe terugkeerde, op zee beroofd werd en met den dood bedreigd. Als laatste gunst werd hem toegestaan zijn lier te bespelen. Terwijl allen ademloos toeluisterden, maakte Arion van de gelegenheid gebruik om over boord te springen en zijn leven te redden op den rug van een dolfijn, die hem naar de haven terugvoerde. Laurens Jansz. Spieghel had dezen griekschen harpspe ler tot devies gekozen, voor zijn woning aan den N.Z. Voorburgwal 284, waar hij woonde in „de Arion". Het tegenwoordige 200 jaar oude pand bergt hem ter her innering daaraan in de attiek. De top van perceel O.Z. Voorburgwal 73 wordt bekroond door Diana, geken merkt door het als diadeem gedragen halve maantje. Pegasos, het mythische gevleugelde paard, staat in den top van den vernieuwden gevel, Runstraat 14. Vroeger stond het daar boven een staldeur, w.o. „Elck zijn zin". Sphinxen en griffioenen vindt men eveneens hier en daar, de eerste op de St. Anthoniesbreestraat 55 en N. Kerkstraat 57 als vleugelstukken, de laatste op de Heerengracht 433 in de attiek. Rest ons te vermelden, uit de Germaansche mythologie, de gevelsteenen met een meermin, heraldisch voorge steld met spiegel en kam, in de Goudsbloemstraat 37 (±1650) en een opnieuw ingemetseld exemplaar in den achtergevel van de Universiteitsbibliotheek in de Voet boogstraat, bij het oude pas gerestaureerde poortje der Voetboogdoelen. PD Meermin met d Speltin den buitenmuur van het 77

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 94