ken van het 18e eeuwsche huis, Keizersgracht 695. Een mooie groep verzuime men niet op zijn wandeling door de Meer, in den tuin voor den huize Frankendaal (Mid denweg) te gaan bekijken, eenig overblijfsel van den ouden luister der vroegere Watergraafsmeer. Voorge steld zijn een stroomgod en stroomgodin, het eigenwijze mannetje vooruitspringend in het midden is de harp spelende Arion, gezeten op zijn dolfijn. Mercurius of Hermes, zooals hij bij de Grieken heet, vinden we het meest van allen in de oude stad terug. Zijn borstbeeld op het Singel 87 en 186. Op No. 36 treffen we hem met een pauw bij zich. Op de Hee rengracht 462 staat zijn beeld op de attiek van het huis „Swedenrijk", met een vrouwenbeeld symboliseerende Handel en Welvaart.42In de attiek van Heeren gracht 476 staan Mercurius en Venus als tenanten van het wapenschild, met terzijde attributen van den handel. Een viertal sierlijke beelden, voorstellende Vulcanus (met smidsgerei), Ceres (met sikkel), Minerva en Mars beiden in krijgstenue, herkenbaar aan hun attributen, staan op de balustrade van de huizen Keizersgracht 672 en 674. In het 18e eeuwsche huis op het Frederiks- plein 10, ontwaren we Mercurius en Neptunus, met de aan beiden vreemde objecten als kanonsloopen en ko gels, in de cartouche. Kunst en wetenschap werden eveneens in beeld gebracht, zoo op het Singel 390, waar we in de twee achterover leunende beelden Apolio en Minerva herkennen. De laatste, behalve godin der wijsheid ook van dapperheid en kracht, kenbaar aan de attributen, schild en speren; Apollo troont hier als god van snarenspel en poëzy, in de eene hand de lier, in de andere een lied. Bij wijze van lamberkijnen hangen perkamentrollen van de dak lijst af. De entree werd bovendien versierd met een allegorie, voorzien van het opschrift „Bouwkonst". Minerva's borstbeeld staat voorts op de Heerengracht 76

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 93