verloren Arbeid" kwam in Gent voor op een uithang bord, waarop een neger was geschilderd die door een vrouw gewasschen werd. En nu is het merkwaardige, dat we deze geestige voorstelling terug vinden op een gevel steen, welke voorheen op de Haarlemmerstraat 60 ge staan moet hebben en thans aan den buitenmuur van den uitbouw van net Rijksmuseum geplaatst is. Een naakte moor staat in een tobbe, twee vrouwen in hollandsche dracht houden hem bij de hand, een der vrouwen heeft den boender gereed om hem te gaan schrobben, terwijl een belangstellende vanuit zijn huisje toekijkt. Wij zou den hiervan zeggen „het is den moriaan geschuurd", synoniem aan „verloren arbeid". Met moren schijnt men vroeger nogal op gehad te hebben. Op de Heeren gracht 514 treffen de aardige morenkopjes en op een gevelsteen op de Westerstraat 182, zoomede „D Moor 1742" in de groote Houtstraat 3. Op het Rokin 64 rijst hij levensgroot (zijn boog verloor hij) op uit een prach tig gebeeldhouwde draperie, in de kroonlijst van dit huis. Aan den muur van het Rijksmuseum vindt ge, behalve verscheidene andere steenen, nog een fraai exemplaar, met sporen van polychromie, afkomstig uit de Taan- straat 17. Een in een schoon aangelegden tuin wande lend paar slaakt de verzuchting „O Werelts Lusthof". Een gevelsteen van 1747 in de Tuinstraat 196, waarop niets dan een wereldbol, heeft de veelzeggende inscrip tie „D Waerelt vol neyt". Een aanschouwelijke voor stelling van „D Haat en D Nyt" is verbeeld door een kat en een uil terzijde van de figuur der fortuin, op een gevelsteen, welke in het Stedelijk Museum ligt op geslagen. „Druk is in d Werelt veel, Elk heeft zijn eygen deel" vermeldt een kleine steen in de Tuinstraat 99. Dat het een boekdrukker was, die dit toch wel aardig gevon den vierregelig opschrift bij zijn uithangteeken had ge- 65 -Amsterdamsche Gevelsteenen 5

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 82