64 Van een wijsgeerigen kijk op de dingen getuigt het altijd groene hulstboompje op den Zeedijk 123 met zijn voorbijgaand vermaak en genoegen, tusschen toepasse lijke regels: „Het tijdlijk vergaat 't Eewige beslaat". De oude waarheid uit een ver verleden tot ons gekomen dat wat is, gaat voorbij, de werkelijkheid is maar schijn. Bij een spittenden boer, Reestraat 19, op een gevelsteen van 1772 heet het Niets zonder arbeydt"Tegenover de Melkmeisjesbrug op de Brouwersgracht 52, op een aar dig steentje met een oud-hollandschen stoel en een stoel in deftiger Lodewijk-stijl, filosofeerde een 18e eeuwsche stoelenmaker, dat het „Nooit volmaakt" is. Noyt gedocht" kwam, en komt nog alom voor. Een 17e eeuwsche gevelsteen met een beladen vlotschuit in de Weesperstraat 120, heeft dit opschrift, hetgeen zon der voorstelling, als huisnaam, voorkomt in de Wijde Steeg bij den N.Z. Voorburgwal. In dezelfde steeg, schuin aan den overkant, staat „Langgewacht" op een eveneens opnieuw ingemetselden heel fraaien, naar vorm en ornament 18e eeuwschen gevelsteen. Daarop is een toeslede afgebeeld, waarnaast de sleeper loopt, de herinnering levendig houdende aan den tijd, dat de ma gistraat het rijverkeer per as verbood. „Geeft wat tijd" staat al een driehonderd jaar op de Heerengracht 327. „De verloor en Arbeyd" bij een naakten boogschutter op een steen van 1758, in de Wolvenstraat 32, is ver moedelijk een zinspeling op den geslachtsnaam van den bewoner dier dagen, wiens voorvaders den naam op hun beurt weer ontleend hebben aan een gevelsteen, zooals de nog bestaande familienamen: Regtdoorzee, Regtuyt, Bierenbroodspot, Uitentuis, Uyttenbogaard. Jan Gerrit sen Verlooren-Arbeyd was in 1624 regent van het N.Z. Huiszittenhuis. De boogschutter op dezen steen heeft geen doelwit, vandaar verloren arbeid of nutteloos ge doe. De buurman op No. 30 zorgde voor een doelwit. Hij liet eenzelfden gevelsteen plaatsen, waarop een wolf, waarbij „De ouwe wilde wolf". Het opschrift „In den

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 79