„Secht Niemant Uwen sin of Uwe sins gedenken Die heden is Uw vriendt Die kan u morgen krenke". (Anno 1723.) Alweer in een zijgevel, in de Raamsteeg, hoek Spui straat 274, bevindt zich een rococo-steen, dien duizenden passeeren, zonder hem ooit op te merken, met een heel verhaal In trouebel tydt ist aangeleyt. In vreedens tydt volbragt, In God heb ik myn hoop gevleyt, Van wien ik alles wagt. Aan de hand van het jaartal 1748 kunt ge ontdekken, dat het huis bij den Vrede van Aken gereed gekomen is. Die troebele tijd daarvoor was de Oostenrijksche succes sie-oorlog. En in 1748 vond in Amsterdam het Pachters- oproer zijn bloedig einde. Maar zoudt ge nog in het volgende toepasselijke bij schrift op een gevelsteen, vertoonend een wijnkelder met klanten, een zinspeling op een bijbelplaats ontdekken? In een eigenaardige spelling leest men: „De wijn de mackt frucht maakt vreugd) dat menigh hart voerhuecht" verheugt) Men sla er het apocriefe boek Ecclesiasticus, hoofdstuk 31 vs. 32 maar eens op na. De steen berust thans in bruikleen in het Wijnkoopersgildehuis en is afkomstig uit de Vijzelstraat 39. Om bij den wijn en het apocriefe boek te blijven, een samenvatting van het geheele hoofdstuk zoeke men te vens in deze regels: „God heeft de wyn tot medicyn vw nv geschonken, maar brengt ook pyn scaetlyk fennyn te veel gedronken", aangebracht in de pui van het wijnhuis in namaakstijl, hoek Oude Hoogstraat en Oude Zijds Achterburgwal. Deze regels zijn niet oorspronkelijk, want juist zoo 61

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 76