stellen ze voor: een keizer, een monnik en een boer, de drie standen dus; onder elk staat respectievelijk: „lek bescherm dese 2", „lek leer dese twee" en „lek arbey voor dese 2", waarbij het wel de bedoeling geweest zal zijn den nadruk op de laatste bemerking te leggen. Van den godsdienstigen zin der 17e-eeuwers spreken de twee groote, mooi gehouwen gevelsteenen met „Godt is myn Burch" aan den O.Z. Voorburgwal 65, van 1683, en O.Z. Achterburgwal 52—54, van 1685. De laatste vooral is aantrekkelijk, een goede hollandsche inter pretatie van Psalm 18 3 „De Heere is mijn steenrots en mijn burg", en het Lutherlied „Een vaste burcht is onze God". De burcht staat hier, de lantaren uitgehan gen, op de duinen aan de woelige zee, waarop een schip met volle zeilen koerst. Het opschrift alleen leest men in de 18e eeuwsche kroonlijst van perceel Singel 8. „Alle zeegen komt van boven" getuigt het opschrift bij een formidabelen steen van 1600, waarop een boer bij zijn korenschoven, als een reclameplaat in den zijgevel van den Nieuwendijk 20. Aan Godes seegen ist al ge legen" leest men bij drie smeden in het fronton van 1747 van het pand Groote Bickersstraat 49. „Gods see gen behouwenheeft mijn doen bouwen" is het bijschrift op een gevelsteen met een Fortuin van 1753, in de Vin- kenstraat 153. Deze spreuk staat ook boven in een 18e eeuwsch huis, Berenstraat 25. Zij kwam, als zooveel an dere, reeds vroeger voor en is, gelijk Van Lennep en Ter Gouw ze noemen, een echt papegaaienrijm. „Godt alleen d'Eere" zegt een oud steentje op de Bloem gracht 116. In de Korstjespoortsteeg 8 staat een gans met hetzelfde opschrift in Latijn „Soli Deo Gloria", dat eveneens voorkomt in de kroonlijst Heerengracht 166 en op een rococo-gevelsteen van 1736 op den N.Z. Voor burgwal hoek N.Z. Kolk. Hier vindt men ook op een gevelsteen, als de vorige afkomstig uit een der gesloopte huisjes, „Si Deus pro nobis, quis contra nos"hetzelfde in de Oude Brugsteeg 5 en Spiegelgracht 9 (1764) en 59

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 74