kerkstraat 14 en op andere wijze bij de Kruisdraging in de Enge Kerksteeg. Op het Thorbeckeplein 15 staan een paar aardige steenen op een waarvan „T Geloof" ver beeld is, de andere met „Anno 1666". In de St. Luciën- steeg werd er een ondergebracht uit de Leidschestr. 89. Op den Heiligenweg 4—10 pronkten de drie deugden met bovendien de „Standvastigheid"Deze is met De Hoop in de St. Luciënsteeg terechtgekomen en het fijne steentje het „Geloof" in afwijking van de gebruike lijke voorstelling, een vrouw met kruis in de hand, hier met de tafelen der wet afgebeeld, het evangelie boek in de hand en een tempel op den achtergrond vond ik terug in de borstwering aan het huis Spiegel gracht 15. Moge het vierde steentje met de Liefde ook terechtkomen. Op de deur van het naastliggende pak huis leest men „De Hoop" Verscheidene pakhuizen ove rigens droegen een dezer namen. Gevelsteenen met de Hoop staan voorts op de Prinsengracht 224, van 1723, met in den top een struisvogel, op de Palmgracht van ca. 1600 en in de Oude Doelenstraat 14 in den top, van 1735. Dan op de Elandsgracht 98 met de toevoe ging „Ik hoop op Vrede" en in den westelijken zijgevel van het Rijksmuseum met „Dit is in de hoop", waarbij de toevoeging „Dit is in weer de herkomst van het oude uithangbord verraadt. Welhaast levensgroot staat de figuur uitgespaard in de attiek van het 18e eeuwsche pand Keizersgracht 209. Een aardig steentje van 1661 is ook dat in de Gouwenaars- steeg 13. Hoewel getiteld „De Liefde" is de voorstelling nochtans die van de Charitas, de liefde die verder strekt dan tot den naaste alleen, de weldaad. De Charitas wordt, als hier geschiedde, verbeeld door een vrouw met drie kinderen. Een der kinderen heeft een papieren wind molentje in de hand, zooals we dat nu nog kennen. De Liefde, als gebruikelijk voorgesteld door een vrouw met twee kinderen bij zich, wordt uitgebeeld op een gevelsteentje van 1612, in de Nieuwe Leliestraat 82 met 56

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 71