Vijf Garstebrooden" werd een bakkersuithangteeken, „De Vier Evangelisten" hing bij boekverkoopers uit: zij leverden immers de evangelieboeken. Natuurlijk hing eenzelfde voorstelling niet bij alle bak kers, boekverkoopers, enz. Er waren vele kenteekenen van beroep of nering, zinspelingen en zinnebeelden. Ze zijn er nog om den rijkdom dezer uitingsvormen aan te toonen, evenals de meest uiteenloopende voorwerpen uit de dierenwereld, de natuur en alles wat hemel- en aard rijk bieden. Toen de Bijbel gemeengoed werd, vond men dezen als uithangteeken bij boekdrukkers, -verkoopers en -binders. Hing bij Jan Rieuwertsz., in de Beurssteeg, ,,'t Marte- laersboekuit, „Het Nieuwe Testament" vond men op een gevelsteen in de Reguliersdwarsstraat hoek Geel- vincksteeg, thans in het Rijksmuseum. Een schrale her innering aan de tientallen varianten van den als uit hangteeken voorkomenden bijbel, valt te lezen in den vroeg 18e eeuwschen klokgevel, op den Zeedijk 87, waar onder de krullen van de afdekking staat: „Den Vergul den Bijbel". Een groote cartouche welke een oud uit hangteeken memoreert, bevindt zich in den zijmuur van het restaurant Polman, in de Pijlsteeg. Het is een „nieu we" steen, vermoedelijk van 1913, waarop een gesloten bijbel uitgehouwen met het opschrift „De Vergulde Bij belsgang". Een gesloten bijbel hing uit bij binders, die aandacht voor den band vroegen, een open bijbel bij de drukkers. De Vergulde Bijbelsgang was een der beruchte sloppen van de Pijlsteeg, tusschen No. 13 en 15, waarvan tot 1893 een deel „Dwarsbijbelsgang" genaamd was. In de Warmoesstraat hing „de Vergulde Bijbel" uit en tot voor 80 jaar daarachter op den hoek van de gang, waar vermoedelijk de werkplaats der zaak gevestigd was. Een tweede cartouche, eveneens nieuw, staat er naast met het opschrift „In de dertien Zwitsersche Kantons". Doch als men omhoog kijkt ontwaart men 54

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 69