van het evangelie, op een jammerlijk verwaarloosden gevelsteen in een mooi oud huis, dat er niet beter aan toe is. Twee steenen linten met Anno 1666 en een ade laar met gespreide vleugels sieren mede den gevel. Het slecht leesbare opschrift „St. Willebrordus" zal aan leiding gegeven hebben tot de fout van de samenstellers der Voorloopige Monumentenlijst, die hem verwarren met St. Nicolaas, hetgeen verschillende schrijvers over namen, ondanks de overduidelijke attributen, n.1. een kerk op de linkerhand en een wijnvat en flesch aan zijn voeten. De Utrechtsche domkerk is door Willibrord als eerste bisschop van Utrecht in 695 gesticht. De andere voorwerpen verzinnebeelden zijn eerste wonderen. Toen eens in een klooster niets meer te drinken was en Willibrord zijn staf in het ledige vat stak, liep het vat over van het reddende nat. Een ander maal dorstigen lavend, bleef zijn flesch steeds gevuld. Men denke in dit verband ook aan den Willibrordusput te Heilo en aan dien te Zoutelande.32) De firmanaam Chrispijn is beter bekend dan de gevel steen waarop we „St. Chrispinaantreffen, herplaatst aan een woningblok in de Laurierstraat 165, vermoe delijk met een schoenmakersmes in de hand, als attri buut; hij was de patroon der schoenmakers. St. Urbaan staat uitgebeeld als beschermheilige der wijngaardeniers, het snoeimes hanteerend, temidden van wijnranken, boven een poortje van Pieter de Keyser, uit 1633, voor het Wijnkoopersgildehuis in de Koe straat 10/12. Men late het niet bij het bekijken van het poortje, maar ga ook naar binnen. Het huis is thans ingericht tot „Museum" en ge vindt er mede een paar gevelsteenen met betrekking tot het Wijnkoopersbedrijf. Tegelijk bezichtige men aan de overzijde op No. 7, 9 en 11 de fraaie rococo-deurkalven met de emblemen van Geloof, Hoop en Liefde. Op No. 44 treft ons oog een gevelsteen, welke zeker een heilige voorstelt. De verf laag bedekt den naam en eventueele attributen. 51

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 66