het portaal aangebracht, In de St. Nicolaaskerk aan de Prins Hendrikkade met toevoeging hunner namen. Een paar prachtige St. Marcusleeuwen staan als schild houders in den hals van het huis Heerengracht 168, dat in 1638 gebouwd werd voor Ridder Michiel Pauw. Zijn de evangelisten niet allen meer afzonderlijk op onze gevelsteenen in wezen, gezamenlijk bezitten we ze wel op een fraaien steen in de Kolksteeg 5, herplaatst in het gebouw der fa. Levert, waar we mede den Wildeman zagen „uitstaan". Zij zitten daar om de tafel, ieder met hun attribuutde leeuw bij Marcus, de os bij Lucas, de arend bij Johannes en de engel naast Mattheus. De attributen worden op verschillende wijze verklaard: zoo de leeuw als zinnebeeld van moed, de os als toonbeeld van kracht, de arend is de vérziende, diepzinnigheid voorstellend en de engel is een seraf Mattheus schreef met een serafijnen veder. Het opschrift „D 4 Gekroonde Evangelisten"doet ons weer kennis maken met een con curreerenden gevelsteen. Het was een bij boekhande laars meermalen voorkomend uithangteeken, vanwege de door de evangelisten geschreven Evangelieboeken. Na de bijbelsche heiligen gaan we thans de R.K. kerk- heiligen op gevelsteenen opzoeken. Hiervoor gaan we eerst naar den Dam. Daar staat de heilige, die in onze stad zoo'n voorname plaats inneemt. Het is „Sinterclaes" zooals we lezen op den eenigen gevelsteen waarop de bisschop van Myra staat afgebeeld, een tobbe waarin drie kindertjes naast hem. De legende verhaalt daarvan, dat ze tijdens een hongersnood gedood waren en, door St. Nicolaas in een tobbe gevonden tot het leven terug gebracht werden.30) Voor Amsterdam was St. Nicolaas, de patroon der zeevaarders, een symbool; hij was de schutspatroon van onze stad. De eerste kerk, de Oude Kerk, was hem toegewijd. Hier op den Dam, waar in de 15e eeuw reeds de Sinterklaasmarkt werd gehouden, aan den vooravond van zijn jaardag, staat hij historisch ver- 49 Amsterdamsche Gevelsteenen 4

Heemschutserie - Boekje 1941-1954 | 1943 | | pagina 64